Sposób na DoS

Asta Networks stworzyła oprogramowanie zabezpieczające serwery przed atakami typu Denial of Service.

Amerykańska firma Asta Networks poinformowała o stworzeniu oprogramowania zabezpieczającego internetowe serwery przed atakami typu DoS (Denial of Service). Według producenta, oprogramowanie automatycznie i natychmiastowo wykrywa próbę zapełnienia serwera uszkodzonymi lub odpowiednio spreparowanymi pakietami IP. Serwer nie będzie jak dotychczas odpowiadał na nie i tym samym nie dojdzie do zablokowanie jego działania. W ubiegłym roku ataki typu DoS, dokonywane za pośrednictwem wielu serwerów na świecie jednocześnie, zablokowały działanie znanych ośrodków internetowych, takich jak Yahoo!, CNN.com i Amazon.com.

Oprogramowanie firmy Asta będzie instalowane na routerach, czyli urządzeniach sterujących ruchem pakietów w sieci. Dzięki specjalnym algorytmom wykryje ono wszelkie podejrzane transmisje oraz ich źródło. Tym samym natychmiast znany będzie internetowy adres atakującego. Oprogramowanie nie będzie jednak "przeglądało" zawartości poszczególnych pakietów, przez co nie zwolni prędkości przekazu ani nie naruszy tajemnicy korespondencji. Niebezpieczne pakiety będą automatycznie blokowane, bez konieczności interwencji administratora, co znacznie podniesie wydajność i szybkość reakcji.

Zobacz również:

Obecnie oprogramowanie to jest instalowane w sieci szkieletowej Abilene, czyli w amerykańskim Internecie-2. Ta wydzielona szybka sieć łączy ośrodki akademickie. Często właśnie z nich dokonywane są ataki DoS. Ponadto jest ona podłączona do zwykłego Internetu i może również monitorować płynące stamtąd pakiety.

Komercyjna wersja oprogramowania opracowanego przez Asta Networks pojawi się w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Więcej informacji: www.astanetworks.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200