Spory o rolę i liczbę e-podpisów w Polsce

Rząd przyjął nową ustawę o e-podpisie i mówi, że to przełom i wielki krok na przód. Krytycy wytykają jednak błędy ustawy i zapisy, które zahamują rozwój PKI w Polsce. Nowa ustawa ma wejść w życie jesienią br.

Na X Europejskim Forum Podpisu Elektronicznego dyskutowano, czy po 10 latach istnienia podpisu elektronicznego w Polsce możemy mówić o przełomie i postępie jeśli chodzi o rozwój tej sfery. Forum zorganizowało Unizeto Technologies i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Nowa ustawa o podpisie elektronicznym

Zmiany, które przyniesie ustawa o podpisach elektronicznych:
  • rezygnacja z nadzoru państwa nad zwykłym e-podpisem, który dotychczas i tak nie był wypełniany,
  • zniesienie kontroli wstępu i opłaty wstępnej dla podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne,
  • zniesienie barier dla zagranicznych podmiotów i zmiana zasad uznawania certyfikatów z zagranicy, które mają umożliwić ich szerszy obrót prawny w Polsce,
  • wprowadzenie podpisu zaawansowanego osoby prawnej,
  • wprowadzenie pieczęci elektronicznej.
Za przełom na pewno można uznać to, że po dwóch latach od złożenia przez Dariusza Bogdana, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki, obietnicy o nowej ustawie o e-podpisie, jej projekt został przyjęty przez Radę Ministrów i jest obecnie w notyfikacji. Sam minister przyznał w czasie wystąpienia, że bez nowej ustawy nie byłoby szans na rozwój rynku usług elektronicznych w Polsce. O przełomie można też mówić ze względu na liczbę zmian w aktach prawnych, które dotykają problematyki podpisu elektronicznego i tożsamości oraz czekającą nas implementację dyrektywy usługowej w Polsce.

Dlaczego jednak prace nad ustawą o e-podpisach trwały tak długo? "Staraliśmy się podejść do tematu kompleksowo i przy okazji tworzenia nowej ustawy wprowadzić potrzebne zmiany także w kodeksie cywilnym i kodeksie postępowania administracyjnego" - wyjaśniał Dariusz Bogdan. Ponadto w ustawie starano się uwzględnić nowe technologie, stąd np. zapis dopuszczający stosowanie danych biometrycznych do potwierdzania tożsamości.

Jakie zmiany przyniesie ustawa o podpisach elektronicznych w zasadniczej części? Wśród najważniejszych zmian Dariusz Bogdan wymienił m.in. rezygnację z nadzoru państwa nad zwykłym e-podpisem, który dotychczas i tak nie był wypełniany, zniesienie kontroli wstępu i opłaty wstępnej dla podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne, zniesienie barier dla zagranicznych podmiotów i zmiana zasad uznawania certyfikatów z zagranicy, które mają umożliwić ich szerszy obrót prawny w Polsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200