Sporny kodeks - co dalej?

Losy amerykańskiej ustawy Uniform Computer Information Transactions Act rozstrzygną się w najbliższych miesięcach.

Kontrowersyjna ustawa Uniform Computer Information Transactions Act (UCITA) trafi w tym roku do parlamentów co najmniej 5 amerykańskich stanów (o ustawie pisaliśmy już wcześniej). Jednocześnie dyskusja między zwolennikami a przeciwnikami nowego prawa staje się coraz gorętsza.

Ostatnio firma ubezpieczeniowa Nationwide Insurance oszacowała, że przyjęcie UCITA wpłynie na zwiększenie jej wydatków na informatykę o co najmniej 20 mln USD rocznie. Jako bezpośrednią przyczynę wzrostu kosztów wskazuje problemy dotyczące bezpieczeństwa systemów oraz kontraktów i negocjacji. Przeciwnicy ustawy, głównie końcowi użytkownicy oprogramowania - zarówno indywidualni, jak i korporacyjni - zwierają szeregi, by walczyć przeciwko jej wprowadzeniu. Jednak szacunki przedstawione przez Nationwide Insurance podawane są w wątpliwość przez zwolenników ustawy. Ich zdaniem, nie da się ich powiązać z żadnym fragmentem UCITA.

Zobacz również:

  • Telegram otrzymał 5 milionów Euro kary za łamanie prawa

<B>Decydujące starcie</B>

Losy UCITA rozstrzygną się najprawdopodobniej w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Zwolennicy ustawy, m.in. reprezentująca amerykańskich producentów oprogramowania organizacja Digital Commerce Coalition (DCC), oczekują, że w tym roku uda się wprowadzić ustawę w co najmniej kilku większych stanach. Organizacja będzie lobbować na rzecz ustawy prawdopodobnie w Teksasie, Waszyngtonie i Oregonie, gdzie UCITA zyskała warunkową akceptację specjalnej komisji rekomendującej, która przyznała, że wprowadzenie prawa regulującego nowe rodzaje transakcji jest konieczne, jednak podkreślała, iż ustawa wymaga modyfikacji. Prawdopodobnie zostanie jednak przyjęta w tym roku. Do rozpoczęcia debaty nad ustawą przygotowują się także Arizona, Ohio i Floryda.

Jednak przeciwnicy ustawy liczą, że jeśli uda im się powstrzymać przyjęcie UCITA w tych stanach, będzie to równoznaczne z ostateczną porażką UCITA. W takim przypadku przedstawiciele DCC zapowiadają zwiększenie wysiłków lobbingowych, tak by możliwe było przyjęcie UCITA w ciągu kilku najbliższych lat.

<B>Mętna woda</B>

UCITA to niezwykle skomplikowany akt prawny. W opinii przeciwników ustawy, może to być decydujący czynnik wpływający na jej ostateczną akceptację. Ich zdaniem, ustawa może zostać przyjęta właśnie dlatego że ludzie jej nie rozumieją.

UCITA powstała w 1999 r. Początkowo ustawa była przygotowana jedynie jako poprawka do praw stanowych, określanych jako Uniform Commercial Code. Miała stanowić rozwiązanie wszelkich kłopotów dotyczących handlu pomiędzy poszczególnymi stanami. Obecnie została przekształcona w odrębny akt prawny. UCITA zakazuje m.in. tzw. reverse engineering, zmienia "sprzedaż" oprogramowania w "transakcje dotyczące licencji", a także umożliwia producentom oprogramowania zdalne "odzyskiwanie" oprogramowania, czyli uniemożliwienie korzystania z niego za pomocą zaszytych w nim tajnych funkcji ("tylnych drzwi").

<B>2:0 na początek</B>

Dotychczas UCITA została przyjęta i weszła w życie w stanie Maryland. Natomiast w stanie Virginia, w którym znajduje się m.in. siedziba America Online, ustawa została już przyjęta, ale nie weszła jeszcze w życie. Przeciwnikom ustawy w Virginii nie udało się wprowadzić do niej żadnej z postulowanych poprawek, poza jedną - zniesieniem obowiązku renegocjowania kontraktów dotyczących oprogramowania w przypadku przejęć lub połączeń firm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200