Spór o cenę NDS

Czy aktualna wersja NDS for NT powinna być bezpłatna?

Czy aktualna wersja NDS for NT powinna być bezpłatna?

Novell o 25% obniżył cenę systemu usług katalogowych NDS, przeznaczonego dla serwerów Windows NT. Wielu analityków jest jednak zdania, że firma ta w ogóle nie powinna pobierać opłat za NDS for NT. Do jego pracy wymagane jest bowiem posiadanie co najmniej jednego serwera NetWare, przy którego zakupie użytkownik nabywa już licencję na NDS - nie powinien więc płacić powtórnie za NDS for NT. Według analityków, pobieranie opłat będzie uzasadnione, gdy na rynku pojawi się nowa wersja produktu nie wymagająca serwera NetWare.

Opinię tę podzielają również polscy użytkownicy NDS-u. "Novell ma na rynku stabilną pozycję i dopracowane produkty. Jestem jednak zdania, że dotychczasowi użytkownicy NDS dla NetWare nie powinni ponownie płacić za ten produkt, kupując NDS for NT" - twierdzi Tomasz Jankowski z firmy Tetrapak. Natomiast dla Novella pobieranie opłat jest zupełnie oczywiste. "NDS jest dostępny za darmo jako licencja dla producentów, stosujących naszą technologię w innych systemach. NDS dla NT jest produktem konkretnym, do zastosowania w konkretnym systemie. Produkt taki kosztuje, a wprowadzona promocyjna obniżka cen jest spowodowana przede wszystkim szybkim upływem czasu, jaki pozostał do premiery NT 5.0"- mówi Rafał Kruschewski, pracujący w polskim biurze Novella. Windows NT 5.0 Microsoftu ma bowiem zawierać nowe usługi katalogowe Active Directory, których funkcjonalność będzie zbliżona do oferowanej obecnie przez NDS. Wprowadzając promocję, Novell chce więc spopularyzować swoje usługi katalogowe wśród użytkowników Windows NT Server, zanim Microsoft zacznie oferować rozsądną alternatywę dla nich.

"Zdecydowaliśmy się na NDS for NT przede wszystkim po to, aby ułatwić sobie pracę" - mówi Tomasz Jankowski z Tetrapak. - "Decydująca była także skala przedsięwzięcia. W naszym przypadku instalacja obejmowała 25 użytkowników, koszty więc nie były zbyt duże".

Jeszcze w pierwszej połowie br. Novell wprowadzi na rynek kolejną wersję NDS for NT, która będzie mogła pracować niezależnie od serwera NetWare. Na rozwiązanie to decydują się firmy, które już dziś potrzebują wydajnych usług katalogowych, a nie zamierzają czekać do końca br. na ukazanie się Windows NT 5.0. Novell już dziś zapowiada, że NDS for NT będzie w pełni zgodny z Active Directory Microsoftu, a systemy te mogą być wykorzystywane jednocześnie. Jednak za NDS - dedykowany do pracy na platformie Windows NT - trzeba będzie płacić.

Za darmo otrzymają NDS for NT ci użytkownicy, którzy zakupią kolejną wersję systemu NetWare, oznaczoną numerem 5. "Podobnie będzie także z naszym produktem ZenWorks, który już wkrótce pojawi się na rynku i także będzie odpłatny, natomiast wraz z zakupem ManageWise będzie oferowany za darmo" - mówi Rafał Kruschewski.

Dostępny obecnie NDS for NT jest wykorzystywany przez użytkowników przede wszystkim do integracji platform NetWare i Windows NT. Dzięki NDS-owi użytkownik może się jednocześnie logować do obu systemów, a administrator uzyskuje dostęp do głównych funkcji administracyjnych systemów NetWare i NT z poziomu aplikacji NWAdmin. NDS ułatwia także zarządzanie złożonym środowiskiem domenowym Windows NT i pozwala w prostszy sposób tworzyć relacje zaufania między poszczególnymi domenami.

Choć Novell rozpoczął już pracę nad kolejną wersją NDS for NT, która ma współpracować z usługami katalogowymi Active Directory (zostaną udostępnione wraz z Windows NT Server 5.0), to nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądała ta współpraca.

Nowa cena systemu usług katalogowych NDS for NT jest niższa o 25%. Licencja dla jednego użytkownika kosztuje obecnie ok. 52 USD przy zakupie pięciu licencji i 49 USD na użytkownika przy zakupie 100 licencji. Nowa cena ma obowiązywać do 30 kwietnia br.


TOP 200