Spór o Javę rozstrzygnięty

Microsoft zgodził się zapłacić firmie Sun Microsystems 20 mln USD w ramach ugody kończącej trzyletni spór sądowy o użytkowanie języka Java.

Microsoft zgodził się zapłacić firmie Sun Microsystems 20 mln USD w ramach ugody kończącej trzyletni spór sądowy o użytkowanie języka Java.

W wydanym oświadczeniu Microsoft oznajmił, że osiągnął porozumienie z Sun Microsystems o uregulowaniu obu spraw sądowych z października 1997 r: wytoczonej przez Sun Microsoftowi i kontroskarżenia skierowanego przez Microsoft w stosunku do Sun wkrótce potem.

W ramach porozumienia umowa licencyjna dotycząca Javy, podpisana przez obydwie strony w 1996 r., ma być teraz zakończona za obopólną zgodą. Licencja ma wygasnąć w ciągu dwóch miesięcy. Microsoft będzie mógł nadal dostarczać (przez siedem lat) istniejące już produkty używające tej technologii, jak również te, które są aktualnie na etapie testów beta.

Sun, w odrębnym oświadczeniu, zawarł warunek, że wszystkie przyszłe wersje tych produktów muszą przejść testy kompatybilności Javy. Z kolei Microsoft zobowiązał się zapłacić Sun 20 mln USD i zgodził się także nie używać znaku handlowego Javy (parujący kubek kawy).

W ocenie Suna porozumienie powinno zapewnić pełną integrację technologii Java na przyszłość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200