Społeczność open source decyduje o popularności języków skryptowych

Języki skryptowe, zwane również czasami językami dynamicznymi, stają się ostatnio bardzo modne, częściowo z tego powodu, iż umożliwiają projektantom efektywniejsze kodowanie.

Jest też inna przyczyna popularności języków skryptowych, takich jak Perl, PHP, Python. Są one niemal uniwersalnym typem open source. W wielu dziedzinach różnica pomiędzy 'otwartym' a 'zamkniętym' może nie być istotna, ale jest krytyczna dla języków skryptowych. Nie wynika to jednak ze sprawności usuwania niedoróbek w ramach open source, ale raczej z możliwości utworzenia społeczności, to jest grupy użytkowników, którzy aktywnie wykorzystują i promują te języki.

Dobitnym przykładem znaczenia etykietki 'open source' może być los dwóch języków skryptowych opublikowanych w prawie tym samym czasie: Ruby i NetRexx. Ten ostatni został zaprojektowany przez IBM w oparciu o narzędzie skriptingu dla mainframie o nazwie Rexx. NetRexx pracuje w sposób interpretacyjny lub może być skompilowany na kod bajtowy Javy. Język jest wydajny i łatwy do opanowania. Ponieważ może być kompilowany do kodu bajtowego Java, wszystkie biblioteki Java mogą być dostępne z programu NetRexx, dodatkowo trzeba wymienić korzyści z zastosowania Java Virtual Machine.

Natomiast Ruby jest językiem czysto interpretacyjnym i dlatego pracuje wolniej. Sam język można uznać za elegancki, ale większość jego zalet wynika z używania nieintuicyjnych elementów składniowych wywiedzionych częściowo ze składni Perl. Oba języki, Ruby i NetRexx, mają też bardzo ważną, inną zaletę: są dostępne bezpłatnie.

Tak więc można zadać z pozoru proste pytanie, który z tych dwóch języków jest bardziej popularny: elegancji NetRexx, czy mniej intuicyjny i dużo wolniejszy Ruby? Wbrew temu, czego można się spodziewać, Ruby przeżywa dni świetności, a NetRexx jest prawie w zaniku.

Wydaje się, że zasadniczym powodem takiej sytuacji jest to, iż Ruby jest językiem open source, a NetRexx nie. W rezultacie Ruby miał zdolność skupienia wokół siebie dużej społeczności projektantów, a NetRexx , mimo zaawansowania, nie zdobył większej rzeszy zwolenników.

Sama etykietka open source nie gwarantuje jeszcze sukcesu - można znaleźć przykłady języków open source, które nie odniosły sukcesu. Ale chociaż open source nie jest warunkiem dostatecznych, to jednak wydaje się być koniecznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200