Spojrzeć inaczej, więcej zobaczyć

Kolejnym liczącym się na tym rynku podmiotem jest Antartica Systems, założona w 1999 r. przez Tima Braya, jednego z twórców XML. Proponuje wykorzystanie interaktywnych kartograficznych map do wizualizowania "współdzielonych przestrzeni informacyjnych", np. katalogów, zbiorów inwentaryzacyjnych itd. Mapy są efektywnym narzędziem, gdyż wiele osób umie się posługiwać normalnymi mapami kartograficznymi i przeniesienie takiego mechanizmu wizualizacji informacji na inne dziedziny pozwala na efektywne upakowanie dużych zbiorów różnorodnych informacji na ograniczonej płaszczyźnie, wyznaczonej przez ekran monitora komputerowego.

Pewną odmianą takiego podejścia są tzw. mapy ciepła. Fragmenty obrazu zmieniają kolory w zależności od modyfikacji danych, które są wizualizowane, np. gdy zmienia się cena akcji czy oprocentowania obligacji. Takie rozwiązania szwedzkiej firmy Panopticon stosuje europejski oddział korporacji finansowej JP Morgan do monitorowania rynków kredytowych.

Na rynku konsumenckim nowatorską formę wizualizacji zastosował serwis internetowy Smart-Money, pomagający w prowadzeniu osobistych finansów. Wizualizowana mapa (MarketMap) pozwala na śledzenie akcji do 500 różnych spółek, z czego każda może być wizualizowana w postaci prostokąta, którego wielkość zależy od kapitalizacji spółki, zaś kolor - od zmiany wartości akcji. Przesunięcie kursora nad prostokąt wyświetla dodatkowe informacje, kliknięcie zaś pozwala uzyskać szczegółowe dane dotyczące danej spółki.

Spojrzeć inaczej, więcej zobaczyć

Koło informacji

Tego rodzaju wizualizacje, oparte na zmianie kolorów i wielkości do zobrazowania kilku zmiennych w dużym zbiorze obiektów, stosuje się głównie tam, gdzie jest potrzebna szybka reakcja analityka. Są to np. informacje pochodzące z rynków kapitałowych. Takie obrazowanie rynków zapewniają narzędzia firmy Fractal Edge, stosowane przez firmę Bloomberg, specjalizującą się w sprzedaży serwisów informacyjnych dotyczących rynków kapitałowych. Podobnie z narzędzi innej firmy Anacubis korzystają LexisNexis i Dun & Bradstreet.

Wizualizacja BI

Nowe narzędzia do wizualizacji obejmują znacznie szerszą klasę zagadnień niż same systemy Business Intelligence. Obecnie nowe rozwiązania znajdują "wyspowe" zastosowania w specyficznych dziedzinach o szczególnych wymaganiach. Można oczekiwać, że w ciągu kilku najbliższych lat zostaną zintegrowane ze standardowymi pakietami BI.

Czas infoviz nadchodzi.


TOP 200