Spodziewany kilkusetprocentowy wzrost sprzedaży rozwiązań 3PAR w Polsce

Firmy wykazują duże zainteresowanie systemami pamięci masowych i rozwiązaniami do wirtualizacji 3PAR - przekonują przedstawiciele polskiego oddziału HP.

Spodziewany kilkusetprocentowy wzrost sprzedaży rozwiązań 3PAR w Polsce

Marek Lulek, dyrektor ds. sprzedaży pamięci masowych w HP Polska

Zorganizowane na początku grudnia w Warszawie, poświęcone rozwiązaniom 3PAR spotkanie można potraktować jako polską ich premierę pod banderą HP. Nowa linia produktów została oznaczona bowiem nazwą HP10000. Produkty 3PAR zostały włączone do oferty HP we wrześniu 2011 r. Prawie rok po wygranej, zaciętej licytacji z Dellem o kupno ich właściciela. Zwycięska oferta Hewlett-Packard opiewała ostatecznie na 2,35 mld USD! Ale HP aż trzykrotnie podwyższał cenę. Dell z kolei parę miesięcy później, za prawie 1 mld USD, przejął firmę Compellent Technologies oferującą podobną do 3PAR technologię.

Podczas wspomnianego spotkania - którego patronem był Computerworld - Marek Lulek, dyrektor ds. sprzedaży pamięci masowych w HP Polska przekonywał: "Rynek i biznes wymaga od IT elastyczności i praktycznie natychmiastowej reakcji na zmieniające się potrzeby, przy równoczesnej, ciągłej optymalizacji kosztów. Odpowiednio dobrana technologia systemów pamięci masowych pomaga sprostać tym zadaniom". "Technologia 3PAR - jesteśmy o tym przekonani - w pełni odpowiada wyzwaniom stojącym dzisiaj przed działami IT" - dodał.

Zobacz również:

  • Przyjdzie AI i poprawi pracę
  • Polcom - jeszcze więcej środków na inwestycje
Marcin Gwóźdź, prezes zarządu Polcom

W Polsce pracuje kilkadziesiąt dużych macierzy 3PAR, w konfiguracjach 200-1000 dysków twardych, wdrożonych i serwisowanych przez Polcom. Korzystają z nich głównie instytucje finansowe, operatorzy telekomunikacyjni posiadający środowiska wymagające szczególnie wysokiej wydajności (np. środowiska wirtualne) i dostępności. Ponad 80% klientów Polcomu posiada dwie lub więcej macierzy.

Najważniejsze cechy rozwiązań 3PAR to możliwość wykorzystania więcej niż czterech kontrolerów, czy obsługa thin provisioning - włącznie ze zwalnianiem miejsca i zmianą wielkości woluminu, a także zmianą poziomu RAID bez konieczności przenoszenia danych. HP proponuje zastosowanie technologii 3PAR do projektów wdrażania pamięci masowej dla środowisk wirtualnych, także projektów konsolidacyjnych, w tym konsolidacji centrów danych. "Naturalnym nabywcą tej technologii - z uwagi na oferowane korzyści w zakresie wirtualizacji, wydajności i TCO - są też dostawcy usług przetwarzania w chmurze" - mówi Marek Lulek.

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt zainstalowanych systemów 3PAR. "Spodziewamy się jednak gwałtownego wzrostu ich sprzedaży - o kilkaset procent, a w optymistycznym wariancie nawet więcej. Jest to bowiem rozwiązanie wzbudzające ogromne zainteresowanie wśród klientów, szczególnie w ostatnich kilkunastu miesiącach, po wprowadzeniu systemów 3PAR do oferty HP Storage" - mówi Marek Lulek. Wraz z integracją 3PAR, istniejący autoryzowani partnerzy HP mają możliwość oferowania produktów 3PAR. "Same kompetencje oczywiście są pozyskiwane w różnym tempie przez różnych partnerów. W sposób naturalny wyróżnia się dzisiaj firma Polcom, która rozwijała w Polsce rynek dla produktów 3PAR w ciągu ostatnich kilku lat i konsoliduje wiedzę z wdrożeń 3PARa w Polsce" - mówi Marek Lulek.

Polcom był przez 7 lat jedynym partnerem 3PAR w Polsce, zanim doszło do przejęcia 3PAR przez HP. "3PAR nie będąc znanym brandem musiał przekonywać klientów technologią. To się udawało. Łatwość obsługi często decydowała o ponownym wyborze rozwiązania tego producenta" - mówi Marcin Gwóźdź, prezes zarządu Polcom. Firma uzyskała już partnerski status HP Gold. "Po tym, jak 3PAR znalazł się w rękach HP, które ma duży potencjał sprzedażowy, widzimy szansę na dotarcie do nowych klientów" - podkreśla Marcin Gwóźdź.

Okiem klienta

Bank Nordea Bank Polska korzysta z 3PAR S400 i S800 oraz z zakupionego niedawno modelu T800. "W kwestii przejęcia 3PAR-a przez HP to jak na razie z perspektywy klienta niewiele się zmieniło. Nadal mamy możliwość zakupu urządzeń i wsparcia poprzez partnera HP w tym zakresie czyli firmy Polcom. Jak będzie dalej zobaczymy. Miejmy nadzieję, że HP zachowa się rozsądnie i nie zechce "zabić" kury znoszącej złote jaja. Co patrząc z perspektywy kilku ostatnich lat się zdarzało. Do dzisiaj się zastanawiamy jakie były powody podjęcia decyzji o wstrzymaniu produkcji serwerów z linii Marvell, doskonale sprzedającego się produktu przejętego Compaqa" - twierdzi Brygida Kazimierska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Utrzymania Systemów Informatycznych w Nordea Bank Polska

Trendy w pamięciach masowych

W dziedzinie składowania danych można zauważyć pewne tendencje, które sprawiają, że zaciera się ostry podział na klasy urządzeń określanych jako entry level, midrange i enterprise. Obecnie oprócz wyróżnika wydajnościowego, można zauważyć łączenie funkcji oraz udostępnianie niektórych z nich w urządzeniach niższej klasy, niż dotąd. Oznacza to, że opcje takie jak thin provisioning, replikacja do drugiego urządzenia czy deduplikacja, pojawiają się w urządzeniach o mniejszej wydajności, które dawniej byłyby dedykowane do firm średniej wielkości.

Granica zaciera się coraz bardziej, gdyż opcje automatyzacji właściwe dla urządzeń dawnej klasy entry level, gdzie należało wyręczyć informatyka z podejmowania wielu decyzji, znajdują swoje odzwierciedlenie w usprawnieniu typowych zadań administratora dużych urządzeń. Dzięki takim opcjom administrator może zająć się zadaniami związanymi z planowaniem obsługi zasobów, minimalizując obciążenie pracą związaną z drobniejszymi poleceniami, które można zautomatyzować.

Dzisiejsze środowiska IT silnie wykorzystują wirtualizację, zatem niezbędne są takie technologie składowania danych, które będą maksymalizować wykorzystanie zasobów przy mocnej konsolidacji obciążeń. Takim rozwiązaniem jest thin provisioning, który doczekał się postępu, polegającego na możliwości zmniejszenia zadeklarowanego rozmiaru zasobu, gdy tylko ilość danych spadnie. Połączenie nowoczesnego zarządzania powierzchnią dyskową z wysoką dostępnością dzięki kilku niezależnym kontrolerom sprawia, że w konsolidowanym środowisku z wirtualizacją można zapewnić elastyczność i wysoką wydajność.

Marcin Marciniak

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200