"Śpiewający" panel

Japońskie firmy Sharp i Hosiden stworzyły wspólnie wyświetlacz LCD, który może również służyć jako głośnik. Urządzenie powstało dzięki połączeniu panelu LCD Sharpa oraz płaskiego, przeźroczystego elementu wibrującego, opracowanego przez Hosiden.

Firmy nie przedstawiły szczegółów procesu technologicznego - wiadomo jedynie, że przeźroczysta warstwa wibrująca (o grubości 0,7 mm) umieszczona została na wyświetlaczu. Przedstawiciele Sharpa mówią, że największe trudności mieli z wyeliminowaniem zakłóceń obrazu spowodowanych wibrowaniem "głośnika", jednak problem ten ostatecznie udało się rozwiązać.

Z wypowiedzi przedstawicieli firm wynika, że pierwsze tego typu panele, które trafią na rynek będą raczej niewielkich rozmiarów - dlatego przeznaczone będą raczej dla handheldów oraz telefonów komórkowych. Urządzenia ma być jednak cały czas udoskonalane i niewykluczone, że już wkrótce możemy spodziewać się paneli o większych gabarytach. Przedstawiciele obu firm uważają, że produkt powinien trafić do sklepów drugiej połowie przyszłego roku. Jego ceny na razie nie ustalono.

Zobacz również:

  • Apple testuje kolorowy ekran typu e-ink
  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku
  • Czy "powrót do biura" Elona Muska to geniusz czy korporacyjne samobójstwo?

Przedstawiciele Sharpa i Hosiden zapowiadają, że połączenie wyświetlacza z głośnikiem to nie wszystko - firmy pracują właśnie nad wmontowaniem w panel LCD układów, które pozwoliłyby mu pracować jako odtwarzacz plików audio lub wideo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200