Spełniona wizja

Microsoft jest najbardziej podziwianą, ale jednocześnie najbardziej znienawidzoną firmą informatyczną na świecie. W obu przypadkach chodzi o łatwość, z jaką firma zdobywa kolejne obszary rynku oprogramowania

Microsoft jest najbardziej podziwianą, ale jednocześnie najbardziej znienawidzoną firmą informatyczną na świecie. W obu przypadkach chodzi o łatwość, z jaką firma zdobywa kolejne obszary rynku oprogramowania

Pierwsi pracownicy Microsoftu. U dołu z lewej - Bill Gates

Pierwsi pracownicy Microsoftu. U dołu z lewej - Bill Gates

Zarzuca się czasem, że nie jest pomysłodawcą żadnego z oferowanych produktów. Jeśli nawet tak jest, to nie można nie docenić umiejętności menedżerów Microsoftu w wyborze technologii i rozwiązań, które wzbogaciły ofertę firmy, i niesamowitej wręcz skuteczności w grze rynkowej. Charyzmatyczną osobą stojącą za tym sukcesem jest William III Gates, który 25 lat temu przewidział, że komputery osobiste będą się znajdować w każdym domu. Realizacja tej idei uniemożliwiła mu nawet skończenie studiów.

W 1974 r. na rynku pojawił się procesor 8080 i komputer do samodzielnego montażu - Altair. Bill i jego szkolny kolega Paul Allen zaproponowali producentowi Altaira, że przygotują dla tego komputera język BASIC. Po pięciu tygodniach BASIC był gotowy, a Gates i Allen założyli firmę Microsoft.Do 1977 r. dostarczał już BASIC dla praktycznie wszystkich nowych mikrokomputerów amerykańskich firm: Apple, Commodore i Radio Shack oraz dla komputerów produkowanych w Japonii (w 1979 r. połowa przychodów Microsoftu pochodziła z rynków azjatyckich). Pod koniec lat 80. Gates namówił do pracy w Microsofcie Steve'a Ballmera, kolegę z Harvardu. Był to jeden z najważniejszych momentów w historii firmy. Ballmer przyspieszył rozwój firmy m.in. przez prawie trzykrotny wzrost zatrudnienia. Gates obawiał się, że zwiększenie zatrudnienia może wpędzić firmę w kłopoty.

W 1980 r. do Microsoftu przybyło dwóch przedstawicieli IBM, firmy zatrudniającej wtedy 340 tys. pracowników. IBM chciał w ciągu roku wprowadzić na rynek nowy, tani komputer PC oparty na procesorach Intela. Potrzebowano standardowego systemu operacyjnego, ale krótki okres poprzedzający planowaną premierę wykluczał samodzielne opracowywanie sprzętu i oprogramowania. Microsoft stał się pierwszą firmą zewnętrzną, przygotowującą oprogramowanie na zlecenie IBM.

Aby wykonać zlecenie, Microsoft kupił od innej firmy system operacyjny jednocześnie przejmując jej programistę Tima Patersona. Ten znacznie udoskonalił system, który nazwano MS-DOS. Sprzedając IBM prawa do systemu, Microsoft zastosował wyjątkowy trik. Zaproponował zakup oprogramowania za jednorazowo płatną kwotę 80 tys. USD - bez względu na liczbę komputerów, na których zostanie zainstalowany.

Dzięki temu MS-DOS stał się podstawowym systemem operacyjnym dla PC. Klienci kupujący komputery za system MS-DOS płacili trzykrotnie mniej niż za alternatywny CP/M i ponad siedmiokrotnie mniej niż za UCSD Pascal-P Współpraca z IBM trwała 10 lat. Firmy pracowały od 1983 r. nad graficznym systemem OS/2. Pierwszy "zgrzyt" nastąpił w 1986 r., kiedy IBM odmówił zakupu 30% akcji z publicznej emisji Microsoftu. Ostatecznie firmy poróżnił OS/2. Jak komentował później Bill Gates, inżynierowie IBM wykazywali irytujące przywiązanie do starych technologii, np. uważali, że uruchamianie systemu przez 3 minuty jest dobrym wynikiem, gdyż mainframe potrzebuje na to samo zadanie 15 minut. Microsoft jednocześnie rozwijał własny graficzny system i nie próbował nawet zachować jego zgodności z OS/2.

System Windows trafił na rynek w roku 1985, rok po tym, jak Apple wprowadził przełomowy komputer Apple Macintosh. Pierwszy graficzny system operacyjny Microsoftu nie odniósł jednak sukcesu. Microsoft wykorzystał więc platformę Apple'a do nauki środowiska graficznego i testowania przeznaczonych dla niego aplikacji. Doświadczenia zaprocentowały i wprowadzony na rynek w 1990 r. system Windows 3.0 stał się przebojem.

Gates, którego firma dostarczała dotychczas systemy operacyjne dla PC i , zdawał sobie sprawę, że konieczna jest również walka o tzw. back office, czyli serwerowe zaplecze. W 1988 r. zatrudnił Dave'a Cutlera, który opracowywał systemy operacyjne VAX/VMS i RSX-11M dla Digitala. Cutler zajął się opracowywaniem 32-bitowego systemu Windows NT. Pierwsza wersja NT trafiła na rynek w 1993 r. Pierwszą zaakceptowaną przez rynek wersję NT oznaczoną numerem 4.0 wprowadzono dopiero w 1996 r. Wtedy też zaczęły zdobywać popularność rozwijane równolegle inne aplikacje serwerowe.

Microsoft "przespał " początek ery Internetu. Przez długi czas firma nie miała nic do zaproponowania w tym zakresie. Nic więc dziwnego, że gdy pod koniec 1995 r. Microsoft z wielkim hukiem zapowiedział rychłe wprowadzenie na rynek wielu produktów internetowych, obserwatorzy rynku, pamiętający opóźnienie Windows 95, nie dawali wiary zapewnieniom giganta.

Determinacja kierownictwa Microsoftu doprowadziła do tego, że ta olbrzymia firma bardzo szybko dostosowała się do wymagań rynku. Internet stał się jej podstawowym kierunkiem rozwoju.

Nie wszystkie pomysły udało się Microsoftowi zrealizować. Nie doczekała się tego popularyzowana cztery lata temu koncepcja Wallet PC, podręcznego komputera zapewniającego dostęp do wszelkiego typu informacji. Podobnie wciąż na popularyzację czeka idea WebTV. Na razie brakuje też zastosowań specjalnej, okrojonej wersji Windows NT, przeznaczonej do pracy jako system wbudowany. Przedstawiciele Microsoftu uspokajają jednak, że realizację tych i innych pomysłów przyniesie strategia .NET, którą firma ogłosiła w połowie 2000 r.


TOP 200