Spekulacje potwierdziły się. Broadcom przejmuje VMware

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w świecie IT aż huczy od plotek, że Broadcom przymierza się do przejęcia firmy VMware. Dzisiaj Broadcom ogłosił oficjalnie, że porozumiał się w tej sprawie z firmą WMware i przejmuje ją za kwotę 61 mld USD, chociaż wcześniej mówiło się o nieco mniejszej kwocie rzędu 50 mld USD.

Płatność ma być realizowana na dwa sposoby: w gotówce (wlicząjąc w to dług VMware wynoszący na dzisiejszy dzień 8 mld USD) oraz w formie wykupionych akcji. Nieoficjalnie mówi się, że po sfinalizowaniu całej transakcji nastąpi tzw. rebranding polegający na tym iż Broadcom zmieni nazwę i będzie działać pod marką VMware.

Umowa przewiduje, że w nowej firmie obecni posiadacze akcji firmy Broadcom będą właścicielami około 88% udziałów, a pozostała część (czyli 12%) przypadnie akcjonariuszom VMware. Ważne jest też to, że zarządy obu firm wyraziły już zgodę na taką transakcję, która zostanie zapewne sfinalizowana na początku przyszłego roku.

Zobacz również:

  • Musk obraził się na Kalifornię. Chce przenieść swoje firmy do innego stanu
  • Google rozważa przejęcie startupu Wiz. Mowa o 23 miliardach dolarów
  • Powstał największy chip AI na świecie

Oczywiście pod warunkiem, że zgodę na przeprowadzenie takiej operacji wyrażą stosowane organy regulacje, jak również akcjonariusze firmy VMware. W przypadku akcjonariuszy VMware wydaje się to być formalnością. Co do zgody organów regulacyjnych, sprawa nie jest już tak oczywista, gdyż tak duże przejęcie zmienia gruntownie obraz rynku IT, co może budzić zastrzeżenia wielu działających na nim podmiotów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200