Specyfikacje Web services bez tantiem

Podczas sesji „Chalk Talk”, jaka odbyła się połowie lutego w San Francisco, przedstawiciele Sun Microsystems mocno akcentowali potrzebę bezpłatnego udostępniania specyfikacji przemysłowych Web services, jako warunek konieczny stosowania ich w skali masowej.

W opinii Marka Bauhausa, wiceprezydenta Suna do spraw Java Web services, żądania, ze strony niektórych dostawców, płacenia tantiem za używanie ich technologii w standaryzowanych specyfikacjach Web services może ograniczyć ich stosowanie. Sun, przygotowując się do wyboru na członka zarządu WS-I (Web Services Interoperability Organization) w marcu, oczekuje, że stanowisko w sprawie rezygnacji z tantiem, zostanie zaakceptowane przez innych członków tej organizacji.

Wraz z olbrzymim wzrostem liczby urządzeń uzyskujących dostęp do Internetu, liczonych już w miliardach, a także niskim kosztem dostępu do Internetu, Web services stają przed olbrzymią szansą rozwoju jako mechanizmy integracji procesów biznesowych dla różnorodnych aplikacji. Według Suna, Web services powinny być jednak oparte na standardach i pozbawione jakichkolwiek obciążeń tantiemowych, a specyfikacje muszą być konwergentne.

Zobacz również:

  • Trwają prace nad komputerami symulującymi pracę ludzkiego mózgu

IBM i Microsoft opracowały propozycję specyfikacji dla automatyzacji interakcji pomiędzy Web services, o nazwie Business Process Execution Language for Web services (BPEL4WS). Propozycja ta do tej pory jednak nie została przedstawiona żadnej organizacji standaryzacyjnej. Sun opracował kontrpropozycję: Web Services Choreography Interface (WSCI), która jest obecnie przedmiotem rozważań W3C.

Chociaż IBM zapewnia, że technologie dla BPEL4WS będą udostępniane bezpłatnie, to jednak firma nie potwierdza takiego stanowiska w odniesieniu do wszystkich specyfikacji, a Microsoft nie uczynił tego nawet w odniesieniu do BPEL4WS.

Zdaniem Suna żądanie tantiem spowoduje tendencję szukania rozwiązań alternatywnych.

W odpowiedzi na postulaty Suna, przedstawiciele IBM wydali oświadczenie, w którym stwierdzają, że firma jest zaangażowana w sprawę bezpłatnego licencjonowania specyfikacji Web services, takich jak SOAP, WDSL i BPEL4WS, a także aktywnie uczestniczy w implementacjach Open-sorce. Jednak każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

Z kolei Microsoft w swoim oświadczeniu stwierdza, że głównym celem firmy jest szerokie stosowanie zaawansowanych specyfikacji Web services jednak nie może ona wydać oświadczenia o zasadach licencjonowania poszczególnych specyfikacji, ponieważ specyfikacje wykorzystują różne technologie, a różne ciała standaryzacyjne prowadzą zróżnicowaną politykę licencyjną. Microsoft zrezygnował z pobierania tantiem od technologii związanych z podstawowymi specyfikacjami, takimi jak SOAP i WS-Secirity.

Sun zapowiedział zamiar włączenia się do WS-I już w październiku ubiegłego roku, po początkowej rezygnacji z uczestnictwa w tworzeniu tej organizacji. Głównymi założycielami tej organizacji są Microsoft i IBM. WS-I jest w założeniu organizacja otwartą, skupiająca się na promowaniu współdziałania Web services na różnych platformach, aplikacjach i językach programowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200