Specyfikacja multimedialna Intela i Microsoftu

Intel i Microsoft opracowują rozwiązania multimedialne nowej generacji dla Windows 95 oraz Windows NT.

Intel i Microsoft opracowują rozwiązania multimedialne nowej generacji dla Windows 95 oraz Windows NT.

Intel porzucił projekt Native Signal Processing (NSP) jako pełnego rozwiązania wyposażonego we własny zestaw API. Intel w ramach współpracy z Microsoftem przeniesie własne oprogramowanie 3-DR do MS Direct3D API. Rozwiązania 3DR opiera się na technologii, która umożliwia wykorzystanie procesora komputera PC do przetwarzania trójwymiarowych funkcji graficznych. Direct3D API jest częścią rozszerzeń zestawu API DirectX Microsoftu.

Jednocześnie Intel koncentruje się na tworzeniu multimedialnego procesora P55C, który ma pojawić się w prototypowych systemach w I kw. 1996 r. Część specjalistów uważa, iż nowy procesor może oznaczać śmierć dedykowanych dekoderów MPEG 1.

Oczekuje się, iż Intel będzie dostarczał sterowniki DLL dla Windows 95, które umożliwią aplikacjom napisanym w Direct X uruchamianie pewnych funkcji bezpośrednio w procesorze Pentium. Microsoft kończy prace nad technologiami Direct X, tj. DirectDraw, DirectSound, DirectInput, Direct3D oraz DirectVideo.

Microsoft zamierza przenieść technologię Direct X także w środowisko Windows NT.

Intel współpracuje także z Microsoftem nad ulepszaniem skalowalnych API dla Windows 95. Pozwolą one aplikacjom na bezpośrednie korzystanie z szybszych procesorów oraz procesorów z nowszymi funkcjami.

Prace obu firm koncentrują się także na WinSock 2, który umożliwi niezależny od typu transportu transfer danych. W efekcie aplikacje mogłyby działać przez modem lub linię ISDN, sieć LAN lub urządzenia bezsieciowe pracujące pod WinSock.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200