Specyfikacja Broadcom dla 10 Gb/s na okablowaniu miedzianym

Nie oglądając się na innych (w tym głównie na komitet standaryzacyjny IEEE), firma Broadcom opracowała swoją propozycję specyfikacji technicznej dla technologii Ethernet 10 Gb/s, opartej na wstępnych założeniach IEEE tego standardu, która opisuje pracę portów wspierających okablowanie miedziane.

Podczas gdy inżynierowie będący członkami grupy roboczej 802.3ak (IEEE) pracują ciągle nad sieciami 10 Gigabit Ethernet opartymi na okablowaniu miedzianym (10GBase-CX4), Broadcom już przygotował specyfikację techniczną dla przełączników wyposażonych w porty tego standardu. Ma to być urządzenie wyposażone w 24 lub w 48 portów Gigabit Ethernet plus w kilka portów 10 Gigabit Ethernet. Przełącznik będzie wykorzystywać technologię 10GBase-CX4, którą zintegrował z interfejsem 10 Gigabit Attachment Unit Interface (XAUI), dzięki czemu porty mają kompaktowe rozmiary.

Wszystkie porty 10 Gb/s są oparte na wstępnych propozycjach zawartych w standardzie 802.3ak (okablowanie Twinax - cztery pary, razem osiem przewodów. Grupa robocza 802.3ak zdecydowała się opracować w pierwszej kolejności standard oparty właśnie na tym okablowaniu (a nie na okablowanie UTP typu Category-5, -5E czy 6), ponieważ technologia 10GBase-T (skrętki nieekranowane) jest po prostu bardziej skomplikowana i wymaga kolejnych badań.

Zobacz również:

Gdy na początku opracowywano technologię 10 Gigabit Ethernet, koncentrowano się głównie na światłowodach i na kwestii długości połączeń. Ethernet miał w tym przypadku stanowić alternatywę dla technologii OC-192 SONET. Teraz IEEE przypomniała sobie o okablowaniu miedzianym - będą to niedrogie i krótkie połączenia używane do sprzęgania ze sobą serwerów i przełączników. Połączenia światłowodowe są jeszcze bardzo drogie - jeden światłowodowy port Ethernet 10 Gb/s potrafi kosztować nawet 70 tys. USD! Eksperci szacują, że port standardu 10GBase-CX4 może kosztować w granicach 30 tys. USD.

IEEE sądzi, że do końcowej akceptacji standardu 802.3ak dojdzie prawdopodobnie dopiero w 2004 r. Broadcom zamierza udostępnić szczegóły techniczne opisujące pracę jej przełączników Ethernet 10 Gb/s w III kwartale br.