Specjalizowane aplikacje komórkowe

MMS potrzebuje GPRS

Multimedialna usługa MMS (Multimedia Messaging Service) ma być lokomotywą dalszego rozwoju GSM. Udostępniana od ponad roku przez europejskich operatorów nie zdobyła dotąd popularności, m.in. z powodu braku odpowiedniej liczby przystosowanych do niej aparatów. Bieżący rok ma być decydujący. Od stycznia popularność przekazów MMS szybko rośnie, co wiąże się z oferowaniem większej liczby coraz tańszych aparatów - w tym telefonów z cyfrowymi aparatami fotograficznymi.

Dołączane do telefonu miniaturowe moduły fotograficzne (masa około 20 g) dostarcza już wiele firm: Nokia (Camera Headset z aparatem HS-1C i zestawem słuchawkowym), Sony-Ericsson (moduły MCA-10, MCA-20, MCA-25), Motorola (fotoaparat CFLN 1650AA z obracanym obiektywem) i Siemens (IQP-500 z wbudowaną lampą błyskową).

MCA-25 (Sony Ericsson)
Współpraca z telefonami Ericsson T 300, T68i
Rozdzielczość obrazu (piksele) 80x60, 160x120, 320x240, 640x480
Głębia kolorów 24 bity (16 mln kolorów)
Rozdzielczość obiektywu (piksele) 80x60
Rozdzielczość podglądu (piksele) 100x75
Wymiary (mm) 48,9x41,8x19,3
Waga (g) 21

Telefony "z wyższej półki" mają wbudowany aparat fotograficzny. Efekty przesyłania obrazów do innego telefonu nie są jeszcze zbyt zadowalające, głównie z powodu niskich parametrów wyświetlaczy (standardowo 256 kolorów, rozdzielczość 80x60 pikseli). Mimo że fotoaparaty komórkowe tworzą obraz zadowalającej jakości (rozdzielczość 640x480 pikseli), to w pełni można to ocenić dopiero na ekranie komputera.

Z powodu upowszechniania się usług o wartości dodanej istotnym kryterium dalszego rozwoju usług komórkowych staje się opracowanie standardów. Za najlepszą platformę do rozwijania oprogramowania uznano standardy otwarte. Open Mobile Alliance (ponad 300 członków) aktywnie popiera producentów takiego oprogramowania. Na przykład producenci reprezentujący ponad 60 proc. rynku telefonów komórkowych przyjęli Nokia Series 60 jako podstawową platformę programową inteligentnych telefonów.

Testowa premiera multimedialnych przekazów MMS odbyła się w marcu ubiegłego roku w sieci Era. Usługi komercyjne MMS operatorzy zaoferowali trochę później: w czerwcu 2002 roku w sieci Plus, a w lipcu w Erze. Centertel przeczekał okres pionierski i uruchomił usługę MMS dopiero 1 marca tego roku (na pięciolecie sieci Idea), wprowadzając od razu wiele aplikacji. Idea planuje pozyskać w tym roku 250 tys. użytkowników MMS i promuje usługę, wprowadzając niższe ceny (1 PLN/MMS) oraz oferując 100 MMS za darmo.

Według informacje z marca, w sieci Era ponad 100 tysięcy abonentów dysponuje aparatami telefonicznymi z kolorowymi wyświetlaczami, umożliwiającymi przesyłanie danych w technologii GPRS - co jest warunkiem korzystania z MMS. W lipcu i w sierpniu 2002 roku wysyłano w tej sieci kilkaset MMS-ów miesięcznie, natomiast w lutym tego roku - kilka tysięcy dziennie. Od kilku miesięcy operator PTC umożliwia, jako pierwszy w Polsce, przesyłanie krótkich wideofilmów MMS. Według firmy, z nowej wideousługi MMS dostępnej w sieci Era skorzystało w marcu około tysiąca mobilnych abonentów mających telefon Nokia 7650.

Kilka przykładów aplikacji GPRS i WAP

Specjalizowane aplikacje komórkowe

Elementy sytemu MotoGraf

Niegłosowe usługi komórkowe dotyczą wielu dziedzin, a korzystanie z aplikacji z protokołem WAP (GPRS) istotnie poszerza dostęp do danych w Internecie. Aplikacje te zapewniają korzystanie z umieszczonych w sieci serwisów informacyjnych, kont poczty elektronicznej czy modnych ostatnio mobilnych operacji bankowych (m-banking). Finansowe usługi m-banking dają dostęp do własnego konta bankowego bez ograniczeń związanych z miejscem pobytu. Praktycznie prawie wszystkie istotne operacje (sprawdzanie stanu konta, lokaty, przelewy, kredyty, karty kredytowe, lokalizacje) można przeprowadzać przez telefon komórkowy, będąc nawet poza granicami kraju i korzystając jedynie z przekazów SMS lub WAP. Aplikacje bankowe pod różnymi nazwami udostępniają wszyscy operatorzy krajowi.

Inną aplikacją jest możliwość transmisji zapisu EKG przez telefon komórkowy, co pozwala całodobowo monitorować zagrożoną osobę przez centrum diagnostyczno-interwencyjne wybranej placówki służby zdrowia. Monitorowany pacjent może w razie potrzeby nawiązać kontakt z lekarzem i przesłać mu swój zapis EKG. Takie kardiologiczne monitorowanie udostępniła niedawno sieć Plus.

Pierwszego wdrożenia WAP na polskim rynku dokonał w kwietniu 2000 roku Centertel w usłudze WAP@Idea, jeszcze za pomocą klasycznego kanału radiowego CSD z transmisją 9,6 kb/s. Na w pełni komercyjne uruchomienie usług WAP z szybką transmisją GPRS trzeba było długo czekać: PTC udostępniła EraWAP swym klientom w marcu 2001 roku, Polkomtel dopiero w lutym 2002 roku, a Centertel miesiąc później.


TOP 200