Specjalizacje, które gwarantują sukces

Jak wynika z analiz Dice.com, 65% menedżerów i rekruterów w USA zamierza w najbliższym półroczu zwiększyć zatrudnienie specjalistów IT. Które specjalizacje będą w najbliższym czasie hitem na rynku pracy IT?

Eksperci związani z branżą IT przewidują, że sześć specjalizacji ma przed sobą świetlaną przyszłość.

1)Architekt biznesowyFakt, że IT musi współdziałać z biznesem to już oczywistość. Kadra zarządzająca zdaje sobie sprawę, że technologia nie jest już integralną częścią sukcesu, ale prowadzi firmy do osiągnięcia celów biznesowych. Aby pomóc w połączeniu technologii i procesów biznesowych powstaje nowy zawód - architektów biznesowych. Architekt biznesowy jest częścią organizacji biznesowej, raportuje do CEO i ma wpływ na strategię firmy, z technologią w tle. Ma dogłębną wiedzę na temat modelu biznesowego firmy.

Zobacz również:

  • Chmura 2022. Strategia, wyzwania i bariery – badanie redakcyjne Computerworld

2) Specjalista ds danych.Wiele firm boryka się z problemem dużych ilości nieustrukturyzowanych informacji. Mogą one stanowić bardzo istotny zasób, pokazujący zachowania klientów, kwestie związane z bezpieczeństwem. Jednak w grę wchodzą terabity danych, których wielkość podwaja się co 18 miesięcy. Aby nad tym zapanować potrzebny jest specjalista ds. danych. Po stronie biznesowej może być otwarty na nowe możliwości, które daje odkrycie wzorów nieustrukturyzowanych danych, dotyczących np. zachowań klientów czy cykli rynkowych.

3)Architekt mediów społecznościowychNarzędzia sieci społecznościowych wchodzą do biznesu na każdym poziomie. Poziom skomplikowania tego rodzaju narzędzi rośnie i firmy potrzebują specjalistów.

4) Ekspert technologii mobilnychZdaniem ekspertów, rozwiązania mobilne są jednym z najważniejszych czynników zmieniających IT. Budowanie aplikacji mobilnych, tworzenie strategii, zapewnianie bezpieczeństwa urządzeń mobilnych to jedne z najważniejszych zadań działów IT w nowoczesnych firmach.

5. Developer aplikacji mobilnych. Jest coraz bardziej poszukiwanym specjalistą na rynku IT. Specjaliści muszą koncentrować się na kwestiach bezpieczeństwa i zgodności z przepisami.

6. Architekt cloud computingu Zdaniem części menedżerów IT, cloud computing to po prostu modny sposób na powiedzenie "data center". Jednak menedżerowie biznesowi i inwestorzy dostrajają się do koncepcji cloudowej i rośnie popyt na specjalistów IT, którzy są w stanie wykorzystać potencjał prywatnej chmury obliczeniowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200