Specjaliści od serwerów martwią się bezpieczeństwem cloud computing

Bezpieczeństwo "usług w chmurze" jest większym problemem dla korporacyjnych specjalistów od serwerów i pamięci niż dla zespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Osiemdziesiąt procent specjalistów od serwerów i pamięci masowych, ankietowanych przez firmę badawczą TheInfoPro, potwierdza brak planów skorzystania z cloud computing zarówno w przez internet jak i za pośrednictwem usługodawcy. Jedynie 31 proc. firm z listy Fortune 100 bada możliwości wykorzystania technologii cloud.

Wśród dopuszczających taką możliwość, 90 proc. zakłada budowania własnej, wewnętrznej cloud, zamiast korzystania z usług cloud. Jedynie 15 proc. ankietowanych specjalistów deklaruje możliwość skorzystania ze środowisk "wielodzierżawnych" do hostowania swoich aplikacji, wyrażając przy tym obawy o możliwość sprawowania nad nimi kontroli i ich bezpieczeństwo.

Zobacz również:

Badania pokazały, iż 30 proc. specjalistów uważa bezpieczeństwo za największy problem cloud services. W raporcie z badań stwierdza się, że powodem tego jest brak standardów dotyczących sposobów zabezpieczania i przechowywania danych. Potencjalny usługobiorca musi wiedzieć czy operacje i polityki stosowane przez dostawcę usług cloud zapewnią integralność danych, odtwarzanie i ochronę prywatności, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy przechowywanie danych przekracza granice państw. Złożoność i bezpieczeństwo to główne powody, dla których specjaliści od serwerów stronią od usług cloud.

Czynnikiem dodatkowym może być też obawa o własne miejsce pracy. W prowadzenie cloud services oznacza również zmniejszenie zapotrzebowania na personel IT. Niektórzy z ankietowanych specjalistów może nie chcą wdrożenia cloud services, ale nie oznacza to, że firmy, w których pracują, nie mają takich planów. Według specjalistów TheInfoPro, część "biznesowa" wielu korporacji bada możliwość wykorzystania takich usług, ponieważ widzą w tym sposobność na obniżenie kosztów własnej infrastruktury.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200