Specjaliści IT są coraz bardziej mobilni i mają lepsze kompetencje miękkie

Pracodawcy maja coraz lepsza opinie o miękkich umiejętnościach personalnych osób wchodzących na rynek pracy. Eksperci zauważają też, że młodzi pracownicy w branży IT nie widzą problemu w relokacji, co jest wyjątkowo ważne z punktu widzenia inwestorów zagranicznych inwestujących w Polsce - wynika z badania [email protected] - rynek pracy w Polsce, przeprowadzonego przez Antal International we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Raport z badania pokazuje, że pracodawcy bardzo wysoko oceniają polskich specjalistów IT. Pracodawcy zwracają uwagę na wysokie kwalifikacje techniczne, często poświadczone przez różnego rodzaju certyfikaty. Pracownicy IT nie mają braków kompetencyjnych, są też grupą o wysokiej mobilności.

"Na obecnym rynku pracy w większości przypadków kandydat otrzyma propozycję relokacji. W obszarze IT mobilność jest niezwykle ważna - osoby, które decydują się na wyjazdy częściej biorą udział w ciekawych, międzynarodowych projektach, co bezpośrednio przekłada się na ich kompetencje i w związku z tym - rozwój kariery zawodowej" - zauważa Natalia Wyrwińska, starsza konsultantka Antal IT Services.

Zobacz również:

  • Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę
  • Cyfrowe rzemiosło
Specjaliści IT są coraz bardziej mobilni i mają lepsze kompetencje miękkie

Do wyliczanych przez pracodawców wad specjalistów IT należy wciąż zbyt rzadko spotykana biegła znajomość języka angielskiego i bardzo wysokie oczekiwania finansowe. Co więcej, jak wskazuje menedżer z jednej z międzynarodowych firm IT pracownicy w Polsce mają niższą produktywność niż w krajach Europy Zachodniej, choć wciąż dużo wyższa niż np. pracownicy w centrach usługowych w Indiach. Poprawa tego wskaźnika powinna być głównym celem polskich specjalistów IT.

Badanie [email protected] - rynek pracy w Polsce pokazało, że polscy menedżerowie IT charakteryzują się tym, że mają background techniczny. To osoby, które przeszły ścieżkę od inżyniera do menedżera, więc mają doświadczenie w branży, ich wiedza techniczna pozwala na wydawanie jasnych instrukcji inżynierom i przekładanie potrzeb biznesu na rozwiązania IT. To osoby elastyczne i przyzwyczajone do pracy w bardziej chaotycznym środowisku, niestandardowych warunkach. Dlatego bardzo dobrze się odnajdują w rozwijaniu przedsięwzięć typu startup.

Specjaliści IT są coraz bardziej mobilni i mają lepsze kompetencje miękkie

Ocena kadry menedżerskiej wyższego szczebla przez respondentów jest bardzo pozytywna. Pracodawcy zwracali uwagę, że Polacy na stanowiskach dyrektorskich w IT w niczym nie odbiegają od dyrektorów z krajów Zachodniej Europy. "W tej grupie łatwiej było znaleźć kompetencje miękkie, których szukaliśmy - umiejętność pracy w różnorodnym, dynamicznym środowisku, inicjatywa w działaniu, kreatywność w rozwiązywaniu problemów, efektywność w zarządzaniu zespołem, wywieranie wpływu. Osoby na menedżerskich stanowiskach muszą być elastyczne, bo taki jest najczęściej charakter pracy" - mówi Małgorzata Podrażka, Menedżer ds. Rekrutacji w Prudential Polska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200