Spamerzy skuteczne wykorzystują systemy składowania i odtwarzania

Jedna z największych i najbardziej aktywnych sieci botów - Cutwail, została odtworzona w ciągu kilku godzin po zamknięciu obsługującego ją serwisu Pricewater, co pokazuje na skuteczne stosowanie technologii składowania/odtwarzania przez spamerów.

Odtwarzanie Cutwail do poziomu ok. jednej trzeciej jej pierwotnej wydajności zajęło spamerom tylko kilka godzin, co pokazuje skalę postępu jaki uczynili od czasu zamknięcia w listopadzie 2008 r. serwisu McColo. Spamerzy zaczęli po prostu doceniać korzyści wynikające ze składowania systemów odpowiedzialnych za kontrolę i sterowanie sieciami botów.

Raport na temat spamu opublikowany w czerwcu br. przez MessageLabs pokazuje, że spam generowany przez botnety osiągnął poziom 83,2 proc. całego wolumenu spamu wygenerowanego w czerwcu. Pozostała cześć spamu wysyłana jest z przejętych serwerów pocztowych i kont webmail. Spam graficzny osiągnął w tym miesiącu poziom 10 proc. całego spamu.

Zobacz również:

  • #Cyber data science. Najważniejsze statystyki, trendy i fakty dotyczące cyberbezpieczeństwa#

Raport MessageLabs podaje też, że jedna na 405 wiadomości pochodzących z komunikatorów zawiera hiperodnośnik, a na 78 takich odnośników jeden prowadzi do witryny zawierającej złośliwą zawartość, co oznacza wzrost o 78 proc. w ciągu pierwszego półrocza. Raport MessageLabs opublikowany pod koniec roku 2008 podawał, że jeden na 200 hiperodnośników przekazywanych w wiadomościach komunikatorów prowadził do złośliwej zawartości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200