Spam w maju 2012- polski spam "eksportowany" do USA

Kaspersky Lab opublikował raport dotyczący spamu w maju 2012 r. Wynika z niego, że w miesiącu tym zaobserwowano dalszy spadek ilości niechcianych wiadomości. Ich udział wiadomości zmniejszył się o 3,4% i znalazł się na najniższym poziomie od początku roku (73,8%).

Prawie jedna czwarta całego spamu otrzymanego przez europejskich użytkowników pochodziła z Chin (25,4%). Co ciekawe, tylko jedno państwo europejskie - Wielka Brytania na 17 miejscu - zaklasyfikowało się do rankingu regionalnego. Ponad połowa całego spamu dystrybuowanego w Europie pochodziła z Azji, a około jedna piąta z Ameryki Łacińskiej. Ciekawe również jest to, że większość spamu z Polski było kierowane do odbiorców w Ameryce.

Ranking państw, które w maju rozsyłały spam do użytkowników amerykańskich, znacznie różni się od listy europejskiej. Na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, co oznacza, że jedna trzecia całego spamu amerykańskiego to "produkt krajowy". Prawie taka sama ilość spamu pochodzi z Azji. Ciekawe jest to, że ranking największych źródeł spamu wysłanego do Stanów Zjednoczonych w maju 2012 r. zawiera pięć państw europejskich - Rosję (2,7%), Wielką Brytanię (2,1%), Ukrainę (1,1%), Polskę (1,1%) oraz Niemcy (0,9%).

Zobacz również:

  • Bezpeczeństwo IT – nowy paradygmat
  • Dlaczego specjaliści IT zmieniają pracę?
  • Twitter codziennie usuwa ponad milion kont spamowych
Spam w maju 2012- polski spam "eksportowany" do USA

Żródła spamu kierowanego do Europy

Wśród najpopularniejszych celów ataków phishingowych, portale społecznościowe ustąpiły miejsca instytucjom finansowym (mimo tego ofiarą około 20% wszystkich ataków phishingowych byli użytkownicy Facebooka). Wygląda na to, że oprócz atakowania użytkowników gier online oraz portali społecznościowych, cyberprzestępcy spodziewają się, że początek letnich wakacji dla szkół i uniwersytetów spowoduje większą aktywność w zakresie zakupów online. W maju udział ataków phishingowych na ten sektor znacząco się zwiększył.

Pełna wersja raportu jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200