Spadła sprzedaż PC w IV kw. 2011. Cały rok z niewielkim wzrostem

Choć spadek w IV kw. wyniósł zaledwie 0,2%, jest to sytuacja na rynku dawno nie widziana. Zawiniła słabość gospodarki, popularność innych urządzeń oraz kłopoty z dostawami dysków twardych - ocenia firma analityczna IDC.

W ostatnim kwartale 2011 na rynek trafiło 92,7 mln sztuk komputerów osobistych, mniej o 0,1% niż rok wcześniej (92,8 mln sztuk). Sprzedaż za cały rok była jednak wyższa o 1,6% i sięgnęła 352,4 mln sztuk (346,8 mln sztuk przed rokiem).

Analitycy IDC słabe wyniki przypisują niechęci do zakupów wobec niepewnej sytuacji ekonomicznej oraz skutkom powodzi w Tajlandii, która obniżyła dostępność dysków twardych. Trzecia przyczyna - zamiast PC nabywcy wybierają tablety, e-czytniki, smartfony, które przejmują rolę komputerów osobistych. I skutki tego będą najbardziej długofalowe w miarę coraz większych możliwości przenośnych urządzeń w stosunku do laptopów czy pecetów. Największy, 5-proc. spadek sprzedaży PC nastąpił w USA z 75 mln sztuk do 71 mln sztuk. Był to drugi najgorszy rok w historii tego rynku. Największy odnotowano w 2001 (11,7%) po pęknięciu internetowej bańki. Rynki w Europie i Japonii również wytraciły dynamikę. Tylko w Chinach nastąpił wzrost.

Zobacz również:

  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów
  • USA deklasują Chiny na rynku układów scalonych
  • Jak technologia może pomóc podczas kryzysu uchodźczego

Kłopoty z dostawami dysków twardych będą wpływać na sprzedaż w I kw. 2012 i sprzedaż PC pozostanie słaba. W ostatnim kwartale rynek powinien jednak odzyskać wigor i zanotować 15-proc. wzrost. Za cały rok 2012, IDC prognozuje obecnie sprzedaż na poziomie 371 mln sztuk PC, wzrost o 5,4%.

Czołówka rynku PC po roku 2011 to HP, Lenovo, Dell, Acer i Asus. Największe wzrosty odnotowało Lenovo (blisko 29%) i Asus (14%). Wzrost Della sięgnął blisko 2%, a HP sprzedało mniej o prawie 3%. Największy spadek odnotował Acer - prawie 14%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200