Spadek po Prokomie

Poza wewnętrznymi porządkami przed Adamem Góralem stoi reorganizacja działań spółek Grupy. Spółka Asseco Business Solutions przejmuje Asseco Systems, aby wzmocnić ofertę usług integracyjnych, oraz firmę Anica Systems, od rozwiązań mobilnych. Asseco Business Solutions ma odpowiadać za obsługę sektora przemysłowego. Wciąż nie wiadomo, czy przejmie ona również obsługę największych klientów Prokomu z branży przemysłowej, takich jak Grupa Lotos, Energa i KGHM Polska Miedź. Romuald Rutkowski, prezes tej firmy, deklaruje chęć przejęcia kompetencji związanych z wdrożeniami SAP.

"Wszystko zależy od tego, czy porozumiemy się co do wyceny tej części Prokomu, a Romuald Rutkowski będzie chciał zapłacić naszą cenę. Jeśli do tego nie dojdzie, będziemy po prostu współpracować. Już dziś podlegający Krzysztofowi Kardasiowi dział w Prokom Software, odpowiedzialny za sektor przemysłowy, ma obowiązek poznania oferty Asseco Business Solutions i promowania rozwiązań tej firmy wśród klientów" - wyjaśnia Adam Góral. "Chcę uniknąć sytuacji, że nasi akcjonariusze uznają, iż sprzedałem tę część Prokomu zbyt tanio, albo też pojawią się zarzuty, że zmusiłem do przyjęcia zbyt wygórowanej ceny Asseco Business Solutions. Na razie najwięksi klienci pozostają u nas" - dodaje.

ABG Spin - trzeci filar Grupy Asseco w Polsce - ma być liderem w zakresie rozwiązań IT dla rolnictwa, służby zdrowia i wojska. Jak przyznaje Adam Góral, jest jeszcze kilka sfer - przede wszystkim branża telekomunikacyjna i administracja - w których Asseco Poland i ABG Spin konkurują. "Mamy nadzieję, że to zostanie szybko uporządkowane" - dodaje. Wiadomo już jednak, że to Asseco Poland będzie odpowiadać za ekspansję międzynarodową Grupy. Dlatego też projekty ABG Spin, np. w Rumunii, mają się odbywać za pośrednictwem spółki Asseco South Eastern Europe.

W dłuższej perspektywie powstaną w ramach grupy centra kompetencyjne odpowiedzialne za produkcję rozwiązań na poszczególne rynki i dla określonych sektorów. Docelowo zapewne powstaną jeden produkt bankowy i jeden ubezpieczeniowy.

Z Rzeszowa do Madrytu

Grupa Asseco Poland, działająca obecnie w dziewięciu krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a przymierzająca się do wejścia na sześć rynków Europy Zachodniej, zatrudnia ok. 8200 osób. Na koniec br. ma osiągnąć zysk netto w wysokości 65 mln euro (230 mln zł). "Budujemy piątą pod względem kapitalizacji spółkę IT w Europie. Stajemy się coraz bardziej znani, a wielcy tej branży zaczynają się nam przyglądać. To dobrze i źle. Comp Rzeszów, z którego wywodzi się Asseco, nie był dostrzegany, wręcz lekceważony, i to m.in. umożliwiło nam znalezienie się w tym miejscu, w którym dziś jesteśmy" - opowiada Adam Góral.


TOP 200