Spadają ceny dysków SSD

Tych wszystkich, których zaskoczyły ostatnie podwyżki cen układów scalonych – np. przykład zapowiadanych niedawno przez Intel - możemy pocieszyć, że w przypadku pamięci NAND/flash jest wręcz odwrotnie, co przełoży się niebawem na spore obniżki cen dysków SSD, które zawierają takie układy.

Grafika: Andrey Tolkachev/Getty Image

Tajwańska firma analityczna TrendForce twierdzi, że dzieje się tak ponieważ podaż pamięci NAND/flash rośnie w ostatnim czasie dużo szybciej niż popyt, co w połączeniu z niechęcią firm do zwiększania pojemności pamięci masowych.

Dlatego TrendForce przewiduje, że ceny konsumenckich dysków SSD spadną w trzecim kwartale tego roku o 8% do 13%, a w przypadku dysków SSD klasy enterprise, (czyli takich, które są instalowane w centrach danych i serwerach obsługujących chmury obliczeniowe) można się spodziewać obniżek cen rzędu 5% do 10%. Jest wysoce prawdopodobne, że trend taki utrzyma się również w czwartym kwartale tego roku, a być może również w następnym roku.

Zobacz również:

  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Wydatki na IT wzrosną w przyszłym roku o 8%
  • Partnerstwo na rynku pamięci NAND

W zeszłym miesiącu firma TrendForce przewidywała też, że ceny układów DRAM również spadną w trzecim kwartale o 3% do 8%. Powód tego spadku jest jednak inny niż w przypadku pamięci NAND/flash. Tym razem chodzi o malejący popyt na komputery i smartfony, a także na zastępowanie pamięci DDR4 pamięciami DDR5. Wraz z pojawieniem się na rynku nowych procesorów produkowanych przez firmy Intel i AMD, które wykorzystują DDR5, nastąpiło znaczące spowolnienie sprzedaży pamięci DDR4. Trend taki utrzyma się nawet przez najbliższe kilka lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200