Spada zapotrzebowanie na półprzewodniki

Do końca bieżącego roku wartość światowego rynku półprzewodników zmniejszy się o 13,5%. Największych spadków przychodów mogą spodziewać się firmy amerykańskie i azjatyckie.

Według raportu organizacji zajmującej się badaniem rynku półprzewodników WSTS (World Semiconductor Trade Statistics), wartość światowego rynku półprzewodników zmniejszy się w tym roku o 13,5%. W roku 2000 był on wart 204,4 mld USD. W roku bieżącym jego wartość spadnie do poziomu 176,8 mld USD. Obecne analizy nie potwierdzają ubiegłorocznych prognoz WSTS, jakoby w roku bieżącym obrót na rynku procesorów, chipsetów i układów pamięci miał wzrosnąć o 20%.

Zdaniem analityków z WSTS, na słabszą koniunkturę rynku półprzewodników miało wpływ przede wszystkim spowolnienie amerykańskiej gospodarki. Pierwszy kwartał 2001 r. przyniósł, największy od 1982 r., sięgający 19% spadek przychodów producentów z tej branży. Największe załamanie odnotował rynek amerykański i azjatycki. Obrót na pierwszym z nich spadnie w tym roku o ponad 21%, tj. do poziomu 50,4 mld USD (64 mld USD w 2000 r.). W Azji natomiast wartość rynku obniży się o ponad 15%, tj. z 51,3 mld USD do 43,4 mld USD. Analitycy przewidują jednak, że poziom sprzedaży półprzewodników na największych światowych rynkach ustabilizuje się w połowie br., a w trzecim kwartale pojawi się już tendencja wzrostowa.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200