Spada sprzedaż smartfonów

W tym roku światowe dostawy smartfonów osiągną najniższy poziom od dekady, podczas gdy udział iOS rekordowo wzrośnie – wynika z prognoz IDC Mobile Phone Tracker.

Fot. Felix Mittermeier/Pexels

Według kwartalnego raportu International Data Corporation (IDC), siostrzanej spółki Foundry, wydawcy Computerworld, „Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker”, światowe dostawy smartfonów spadną o 4,7% rok do roku w 2023 r. do 1,15 mld sztuk, co będzie najniższym wolumenem od dekady. Jest to korekta w dół w stosunku do poprzedniej prognozy IDC wynoszącej -3,2%, spowodowana słabszymi perspektywami gospodarczymi i utrzymującą się inflacją, która osłabiła popyt konsumencki i wydłużyła cykle odświeżania. Pomimo niższej prognozy na 2023 rok, IDC spodziewa się ożywienia rynku w 2024 roku z 4,5% wzrostem rok do roku, a następnie wzrostem w niskich jednocyfrowych wartościach przez pozostałą część prognozy, co daje pięcioletnią złożoną roczną stopę wzrostu na poziomie 1,7%.

Spada sprzedaż smartfonów

Źródło: IDC

"Chociaż poziomy zapasów znormalizowały się, większość producentów OEM pozostaje niezwykle ostrożna w planowaniu biznesowym w perspektywie krótkoterminowej" - powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań w IDC Mobility and Consumer Device Trackers. "Podczas gdy rynek niewątpliwie powróci do wzrostu, dłuższe cykle odświeżania zmniejszają tempo wzrostu w dłuższej perspektywie, uniemożliwiając całkowitemu dostępnemu rynkowi osiągnięcie poziomów sprzed Covid. W takim środowisku kluczowe jest, aby sprzedawcy opracowali strategię zwiększania swojej wartości i skupili się na zachętach i promocjach kanałowych, aby przyciągnąć konsumentów, zapewniając elastyczne opcje finansowania. Ponieważ konsumenci dłużej użytkują swoje urządzenia, są skłonni zapłacić więcej, co z kolei przyczyni się do wzrostu średnich cen sprzedaży czwarty rok z rzędu w 2023 roku".

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Android będzie oferować funkcję pozwalającą prowadzić rozmowy bez użycia głosu
  • Uwaga – w tym tygodniu niektóre smartfony przestaną obsługiwać usługę WhatsApp

Z perspektywy systemów operacyjnych (OS), IDC spodziewa się, że dostawy iOS odnotują wzrost o 1,1% w 2023 roku, osiągając najwyższy w historii udział 19,9%, ponieważ iOS nadal pozostaje bardziej odporny na wyzwania makroekonomiczne niż Android, który według prognoz spadnie w tym roku o 6,0%. Podczas gdy przewiduje się, że wszystkie regiony spadną, Chiny, Azja i Pacyfik (z wyłączeniem Japonii i Chin) oraz Ameryka Łacińska - regiony, w których koncentruje się większość graczy androidowych - najbardziej przyczynią się do spadku, a dostawy spadną odpowiednio o 3,6%, 4,4% i 6,2%. Przewiduje się, że Stany Zjednoczone i Europa Zachodnia spadną o 3,8% i 6,1%.

"W czasie, gdy cały rynek boryka się z trudnościami, po raz kolejny widać, że Apple podąża w przeciwnym kierunku" - powiedział Ryan Reith, wiceprezes grupy Mobility and Consumer Device Trackers w IDC. "Atrakcyjne oferty wymiany i ciągła ekspansja programów "kup teraz, zapłać później" bardziej niż cokolwiek innego pomogły segmentowi premium, zwłaszcza na bardziej rozwiniętych rynkach. W 2022 r. segment powyżej 800 USD spadł o 1,7%, podczas gdy reszta rynku (wszystkie telefony na świecie) spadła dwucyfrowo. W rezultacie rynek używanych smartfonów rośnie dwucyfrowo. Jest to w dużej mierze spowodowane zdrowym zapasem bardzo dobrych "używanych" telefonów".

Źródło: IDC

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200