Spada popyt na infrastrukturę optyczną

Według analityków KMI Research, światowy rynek okablowania optycznego będzie wykazywał spadkowe tendencje w najbliższych latach.

Już w tym roku firmy specjalizujące się w badaniach optycznych odnotowały 36-proc. spadek popytu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Główną przyczyną jest zmniejszenie zainteresowania tym sektorem optyki tych (głównie amerykańskich dostawców usług), którzy dotąd zbyt dużo zainwestowali w infrastrukturę światłowodową, i których nie stać ich na dalsze wydatki. Podobnie postępują operatorzy telewizji kablowej CATV, zmniejszając inwestycje na dalszy rozwój kablowej telewizji optycznej.

Największy popyt na rozwiązania optyczne odnotowano w 2000 r., kiedy to zainstalowano na świecie 100 mln km światłowodów. W tym roku prawdopodobnie będzie położone mniej niż 60 mln km światłowodów, a w 2006 r. przewiduje się wzrost jedynie o 77 mln km.

Zobacz również:

Są to znacznie mniej optymistyczne zapowiedzi od całkiem niedawno głoszonych, że 80 mln km linii zainstaluje się już w 2002 r., a 140 mln km linii w 2006 r. Prognozy te ujmują ogólne zapotrzebowanie, zarówno na transkontynentalne łącza optyczne, jak i coraz częściej instalowane światłowodowe sieci metropolitalne.


TOP 200