Sophos: spamu będzie coraz więcej

Firma Sophos opublikowała swój coroczny raport nt. stanu bezpieczeństwa w Internecie. Szczególnie dużo miejsca w dokumencie poświęcono spamowi - eksperci zapowiadają, że niechcianej korespondencji reklamowej będzie w kolejnych miesiącach coraz więcej.

W raporcie przypomniano m.in. prognozę przedstawioną przez Billa Gatesa niespełna dwa lata temu - w styczniu 2004 r. Naczelny Architekt Oprogramowania Microsoft zapowiedział wtedy, że do końca 2006 r. problem spamu zostanie rozwiązany (nie omieszkał przy tym zaznaczyć, że stanie się to w znacznej mierze dzięki Microsoftowi). Niestety, raport Sophos sugeruje, że Gates się mylił...

"Naszym zdaniem pogłoski o śmierci spamu były zdecydowanie przesadzone. To zagrożenie wciąż jest realne - liczba wiadomości reklamowych cały czas rośnie, mimo, iż pojawia się coraz więcej skutecznych narzędzi antyspamowych. Niestety - na razie nie zanosi się na koniec spamu" - czytamy w opracowaniu.

Zobacz również:

  • Twitter codziennie usuwa ponad milion kont spamowych
  • Jaki telefon wybrał Bill Gates? Założyciel Microsoftu ceni innowacje
  • Z usług GitHub korzysta już ponad 100 mln użytkowników

Z analiz firmy wynika, że za pomocą spamu w minionym roku najczęściej reklamowane były produkty finansowe (akcje, kredyty, pożyczki hipoteczne), medyczne oraz serwisy pornograficzne. "Bardzo często zdarzają się również przypadki wysyłania wiadomości e-mail w celu manipulowania kursami giełdowymi spółek. Spamerzy skupują akcje niektórych firm, następnie wysyłają masowo entuzjastyczne informacje o ich kondycji finansowej lub perspektywach. Gdy zachęceni tymi informacjami inwestorzy zaczną kupować ich akcje, cena udziałów rośnie, a spamerzy natychmiast je sprzedają. To bardzo dochodowy proceder" - tłumaczy Graham Cluley z Sophos.

Więcej informacji oraz pełny tekst raportu można znaleźć na stronie Sophos.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200