Sony prezentuje nagrywarkę i dyski Double Density CD-R i CD-RW

Sony zaprezentowało nowe nagrywarki oraz dyski DD-RW umożliwiające zapis 1,3 GB.

Sony zaprezentowało nowe nagrywarki oraz dyski DD-RW umożliwiające zapis 1,3 GB.

Nowe nagrywarki pracujące w standardzie DD-R i zapisujące płyty w standardzie DD-RW umożliwiają zapisanie dwukrotnie więcej danych niż może pomieścić klasyczna płyta CD. Wynik ten był możliwy do osiągnięcia dzięki zmniejszeniu odstępów pomiędzy ścieżkami na nośniku. Nowe urządzenia będą dostępne w sprzedaży już na początku kwietnia a ich przewidywana cena detaliczna wyniesie 249 USD. (ok. 1000 zł). Płyty DD-R natomiast sprzedawane będą w cenie 1,99 USD/szt (ok. 8zł) a płyty DD-RW – 2.99 USD/szt (ok. 12 zł).

Napędy DD odczytują także standardowe płyty CD-R/RW.

Polityka Sony zakłada, że rynek lekko przełknie rozwiązanie pośrednie pomiędzy klasycznymi płytami CD-ROM a DVD z możliwością zapisu. Nadzieje te nie są bezpodstawne gdyż nadal nie wiadomo jaki standard ostatecznie zdominuje rynek DVD a poza tym ceny najprostszych modeli nagrywarek są nadal bardzo wysokie i generalnie zaczynają się od około 1000 USD (ok. 4000 zł). Cena płyt natomiast waha się od 10 do 20 USD (od ok. 40 do 80zł).

Poważną przeszkodzą dla pełnego upowszechnienia się standardu Double Density może okazać się fakt, że poza Sony inne firmy nie produkują sprzętu ani płyt obsługujących technologię DD. Rynek nagrywarek w roku 2001 oceniany jest na ok. 38 mln sztuk. Analitycy oceniają, że duża popularność nagrywarek związana jest z ich stosunkowo niską ceną a większość użytkowników nie jest zainteresowanych doskonalszymi rozwiązaniami jeśli ma się to wiązać z poniesieniem większych kosztów. Mimo to jednak Sony liczy, że nowa technologia zostanie przyjęta entuzjastycznie co w prostej drodze powinno spowodować wykupywanie licencji przez innych producentów sprzętu.

Sony Poland

www.sony.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200