Sony i Philips: bezdotykowy sojusz

Sony i NXP Semiconductors osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia spółki joint-venture, która zajmie się opracowaniem, produkcją i sprzedażą kontrolerów dla jednolitej platformy bezdotykowych systemów kart mikroprocesorowych. Platforma ta ma powstać w wyniku ujednolicenia niezgodnych dotąd technologii Sony Felica i Philips Mifare (NXP jest firmą, która została wydzielona z Philipsa we wrześniu br.).

Platforma Mifare znalazła szerokie zastosowania na całym świecie - według Philipsa, do użytkowników trafiło już 1,2 miliarda zgodnych z nią mikrokontrolerów i ponad 7 milionów czytników. Natomiast Sony sprzedała dotąd 170 mln układów dla systemu Felica. Są one wykorzystywane m.in. w coraz bardziej popularnej w Japonii usłudze "mobilnego portfela", umożliwiającej autoryzowanie płatności w sklepach za pomocą telefonu komórkowego.

Nowa spółka joint-venture ma wprowadzić jednolity format i terminale umożliwiające współpracę z oboma rodzajami kart bezdotykowych, a w efekcie przyspieszyć popularyzację tej technologii i jej aplikacji. Jej formalne utworzenie jest planowane na połowę przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200