Sonoma już na rynku

Nowe Centrino to propozycja dla żądnych wydajności, zwłaszcza w dziedzinie grafiki.

Nowe Centrino to propozycja dla żądnych wydajności, zwłaszcza w dziedzinie grafiki.

Intel zaprezentował nową generację zestawów Centrino określanych dotąd kodową nazwą Sonoma. Obejmuje ona siedem wersji procesorów Pentium M, dwa nowe moduły interfejsów bezprzewodowych oraz cztery modele chipsetów o kodowej nazwie Alviso. Najbardziej znaczące modyfikacje dotyczą właśnie chipsetów - wyposażono je m.in. w kontrolery szeregowych interfejsów systemowych PCI Express oraz najnowszej generacji pamięci RAM - DDR2, które wcześniej wprowadziło już AMD.

Idzie nowe, jeszcze nowsze

Sonoma już na rynku

Platforma Sonoma to nowa wersja Centrino oferująca większą wydajność.

Gdy Intel wprowadzał na rynek platformę Centrino w 2003 r., nowością była nowa generacja procesorów Pentium M o kodowej nazwie Banias. Obecnie najważniejsze modyfikacje dotyczą nie procesora, lecz wspomagającego go chipsetu. Alviso obsługuje szynę systemową FSB (Front Side Bus) o częstotliwości 533 MHz (dotychczas 400 MHz), zawiera dwukanałowy kontroler pamięci RAM (DDR2) i jest wyposażony w zaawansowane procesory dźwięku - standardowy Dolby Digital i nowy, ośmiokanałowy Dolby 7.1.

Chipsety Alviso o rynkowej nazwie Intel 915 Express zostały wyposażone w nowej generacji interfejs szeregowy PCI Express, który przy zachowaniu wstecznej zgodności na poziomie oprogramowania z równoległymi złączami PCI zapewnia nie tylko większą przepustowość, ale przede wszystkim możliwość jej skalowania przez następne kilka lub nawet kilkanaście lat. W przypadku notebooków i komputerów PC największą, już widoczną zaletą PCI Express jest zwiększenie wydajności podsystemów graficznych w porównaniu z dotychczas stosowanymi złączami AGP. W sprzęcie wykorzystującym niezależne karty graficzne, a nie kontrolery zintegrowane z chipsetami, można oczekiwać nawet czterokrotnej poprawy szybkości przetwarzania grafiki.

Interfejs bezprzewodowy PRO/Wireless 2915ABG, zgodnie ze swoją nazwą, obsługuje wszystkie trzy popularne na świecie standardy IEEE 802.11a/b/g, zaś PRO/Wireless 2200BG jest przeznaczony dla Europy, gdzie standard w wersji "a" jest objęty obostrzeniami i wykorzystywany głównie do zestawiania mostów punkt-punkt w sieciach MAN/WAN. Oprócz tego oprogramowanie sterujące pracą interfejsów Wi-Fi zostało ulepszone tak, aby ułatwić procedurę nawiązywania połączeń bezprzewodowych, jak twierdzą przedstawiciele Intela.

Z punktu widzenia zastosowań w przedsiębiorstwach najważniejszą modyfikacją jest wprowadzenie do Alviso mechanizmów bezpieczeństwa zgodnych ze standardem 802.11i (m.in. szyfrowanie transmisji przy wykorzystaniu 256-bitowego algorytmu AES) oraz wsparcie dla zabezpieczeń opracowanych wcześniej przez Cisco (tzw. Cisco Extensions 3.0). Architektura Centrino/Sonoma została przystosowana do jednoczesnego wykorzystywania łączności za pośrednictwem Wi-Fi oraz Bluetooth.

Dociekliwość nie zawadzi

Według prezentowanych przez Intela wyników testów wydajności obliczeniowej platformy Sonoma w porównaniu z tak samo wyposażonym systemem wykorzystującym platformę Centrino poprzedniej generacji jest ona większa zaledwie o 5% (przy takim samym poborze mocy). Natomiast wydajność przetwarzania grafiki została zwiększona blisko dwukrotnie (o 91%). Są to wartości szacunkowe, które w praktyce mogą się istotnie zmieniać w zależności od konkretnej konstrukcji sprzętu i wykorzystanych przez producentów podzespołów.

Należy podkreślić, że nie wszystkie nowości są zawarte we wszystkich modelach zestawów Centrino/Sonoma. Dostępne są dwie wersje interfejsów bezprzewodowych, z których tylko jedna obsługuje standard 802.11a, zaś spośród pięciu modeli chipsetów Alviso tylko dwa obsługują wydajniejszą szynę FSB 533 MHz. Dlatego też przy ocenie wydajności i podejmowaniu decyzji o zakupie nowych modeli notebooków nie wystarczy informacja, że jest to sprzęt platformy Centrino/Sonoma - warto zwrócić uwagę na dokładną specyfikację i informacje, jakie konkretne elementy zostały wykorzystane przez producenta.

Urodzaj laptopów

Pierwszą firmą, która jeszcze przed oficjalną premierą Sonoma, kilka dni przed 19 stycznia, ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży nowych modeli notebooków, był BenQ. Zaprezentował on trzy komputery przenośne: Joybook S52, Joybook S72 i Joybook A82 wyposażone w nowe zestawy Centrino i szerokoformatowe wyświetlacze LCD (od 14" do 15,4"). Notebooki te mają się pojawić na rynku azjatyckim już w lutym, a w Europie kilka miesięcy później.

Podczas premiery Sonoma nowe modele notebooków zaprezentowali praktycznie wszyscy liczący się producenci: IBM-ThinkPad T-series, Hewlett-Packard - NX6120, Dell - Inspiron 6000 i Latitude D610, a także Sony - trzy nowe modele, Sharp - jeden model, a Toshiba dwa modele. Według optymistycznych ocen przedstawicieli Intela, w lutym na rynku będzie dostępnych ok. 80 modeli komputerów wykorzystujących zestawy Sonoma, zaś przed końcem 2005 r. liczba ta wzrośnie do 150.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200