Solidność i rzetelność

Pięć lat dla dziecka to wiek przedszkolny, pierwsze lata samodzielnego poznawania świata. Pięć lat dla firmy to wiek dojrzały, okres poważnych podsumowań i oceny wyboru „życiowej drogi".

Pięć lat dla dziecka to wiek przedszkolny, pierwsze lata samodzielnego poznawania świata. Pięć lat dla firmy to wiek dojrzały, okres poważnych podsumowań i oceny wyboru „życiowej drogi".

W pierwszych dniach maja 1991 roku minęło pięć lat od momentu narodzin toruńskiej firmy „INFOCOMP" Sp. z o.o. Gdy w jeden z ciepłych kwietniowych dni znalazłem się w siedzibie INFOCOMP-u, otoczyła mnie atmosfera prawdziwego profesjonalizmu. Wystrój wnętrza, sposób przyjęcia i udzielania informacji, prezentacja własnych programów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem, specjalna sala do prezentacji, będąca jednocześnie miejscem pracy grupy softwa-reowej - to między innymi elementy składające się na to odczucie.

Rok 1987 to rok startu INFOCOMP-u. Choć tak naprawdę wszystko zaczęło się dużo wcześniej. W 1969 roku świeżo upieczony magister fizyki, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika - Wojciech Maksymowicz - rozpoczyna swoją pierwszą pracę zawodową w Instytucie Maszyn Matematycznych. Poznaje tam komputery RIAD - naj-

nowowsze w tych czasach w Polsce. Następnie jest toruńska „Elana". Jej to pozostaje wierny przez cale swoje „państwowe" zawodowe życie. Kieruje w niej zakładowym ośrodkiem ZETO. Komputeryzuje „Elanę". Choć stara się, by wszystko robić jak najlepiej i mieć jak najlepszy sprzęt, często staje przed ścianą niemożności. O zakup dla „Elany" komputera RIAD w 1973 r. musi zabiegać aż u ministra. Gdy zmieniają się warunki gospodarcze i są możliwości przejścia na „swoje", robi to. Jest wtedy rok 1987 - powstaje INFOCOMP. Wojciech Maksymowicz zostaje prezesem zarządu.

Początki nie były łatwe. Spółka zaczynała z kapitałem zakładowym 100 tys. złotych i kilkoma osobami zatrudnionymi na „połówkę" etatu. Na pierwszą pensję trzeba było od razu zarobić. Od samego startu postawili na własne oprogramowanie zarządzające przedsiębiorstwem. Jednak by żyć, trzeba było sprzedawać także sprzęt komputerowy.

Dzisiaj INFOCOMP zatrudnia 18 osób, w tym 9 programistów. Zajmuje się głównie komputeryzacją małych i średnich przedsiębiorstw. Jest firmą lokalną - jak skromnie

określa ją prezes Maksymowicz. Główny teren działania to Toruń i okolice. W okolicach" ma swoje biura i oddziały. Znajdują się one w Bydgoszczy i Włocławku, prawdopodobnie niedługo Będzie też oddział w Szczecinie, Od kwietnia 1990 roku, kiedy rozluźniono zasady obrotu handlowego z zagranicą dla podmiotów gospodarczych, INFOCOMP po trzech latach sprzedaży tanich komputerów różnych dalekowschodnich firm, sprzedaje markowe komputery CHICONY Electronics. CHICONY jest tajwańską firmą produkującą całą gamę swoich komputerów na najwyższym światowym poziomie. Lokuje ona 80% swojej produkcji na rynkach 'USA i Europy Zachodniej. INFOCOMP jest największym dystrybutorem komputerów CHICONY w Polsce i prowadzi również ich serwis. Prezes Maksymowicz przewiduje, że największym przebojem będzie na polskim rynku komputer typu notebook - NB 5620. Myśli też o współpracy z Hyundaiem. Ścisłe kontakty firma utrzymuje z Soft-tro-nikiem (drukarki Seikosha) i ABC Data (drukarki Star). Sprzedaje też najczęściej używany na świecie arkusz kalkulacyjny - pakiet Lotus 1-2-3.

„Specjalnością zakładu" są jednak własne systemy informatyczne do zarządzania przedsiębiorstwem w wersjach jednostanowiskowych i sieciowych (Novell, D-Link), unikalne programy bardzo mocno powiązane w sposób profesjonalny z rachunkowością. Są to: Kadry, Płace, Gospodarka materiałowa, Wyroby gotowe, Obrót towarowy, Środki trwałe i F-K. Wszystkie systemy pracują w czasie rzeczywistym, co pozwala zawsze otrzymywać aktualne dane, z cenami ewidencyjnymi i kontami odchyleń. Jeśli systemy przeznaczone są do komputerów IBM PC, nie wymagają do wdrożenia i eksploatacji ośrodka obliczeniowego ani własnych informatyków. Systemy są bezpośrednio obsługiwane przez pracowników odpowiednich działów. Istnieją też wersje tych pakietów na komputery Mera 9150. Te wysłużone urządzenia pracują jeszcze w wielu instytucjach i dzięki oprogramowaniu firmy INFOCOMP mogą dalej dobrze służyć swym właścicielom. Oprogramowanie INFOCOMP-u, pracuje w kilkudziesięciu przedsiębiorstwach, m.in. w Bydgoskiej Fabryce Mebli, Toralu, Apatolu i toruńskim Bumarze. Będzie też pracować w toruńskim Urzędzie Wojewódzkim -

INFOCOMP przystępuje do jego komputeryzacji po wygraniu przetargu.

Prezes Maksymowicz uważa, że INFOCOMP by konkurować na rynku, musi stawiać na solidność, rzetelność i profesjonalizm. Ważne jest, by rozmawiać z klientami - mówi -spełniać ich wymagania, doradzać, pomagać w opracowaniu komputeryzacji przedsiębiorstwa, a nawet zaproponować zmiany w organizacji rachunkowości, obiegu dokumentów czy zaprojektować ich wzory. To przywiązuje klientów do firmy, tak że nawet jeśli chcą kupić dyskietkę, przychodzą do nas.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200