Solidniejszy PowerBuilder

PowerBuilder 6.5 zawiera solidny zestaw narzędzi przeznaczony dla zespołów programistów tworzących aplikacje klient/serwer, aplikacje rozproszone i dla sieci WWW.

PowerBuilder 6.5 zawiera solidny zestaw narzędzi przeznaczony dla zespołów programistów tworzących aplikacje klient/serwer, aplikacje rozproszone i dla sieci WWW.

Ostatnia propozycja firmy Sybase - PowerBuilder 6.5 - prezentuje się dobrze na tle konkurencji. W szczególności możliwość budowania aplikacji do sieci WWW, łączenia z bazami danych i tworzenie komponentów są porównywalne z właściwościami Borland Delphi (obecnie Borland nosi nazwę Inprise, choć narzędzia programistyczne nadal sprzedaje z marką handlową Borland).

Mimo że samodzielny PowerBuilder to dobre narzędzie do opracowania aplikacji, Sybase zamierza zintegrować go z innymi narzędziami w pakiecie Enterprise Application Studio, który ma być dostępny w IV kw. br. Nadal jednak będzie go oferować jako samodzielny produkt. Zestaw narzędziowy Enterprise Application Studio będzie zawierać PowerBuilder, PowerJ do opracowania aplikacji w Javie i serwer aplikacji Enterprise Application Server. W skład tego serwera aplikacji wchodzi serwer transakcyjny Jaguar Component Transaction Server (CTS) i PowerDynamo - serwer stron HTML (Web).

Wciąż jednak nie ma wspólnych ram łączących te narzędzia, a dostarczony do testowania Jaguar CTS wykazywał błędy, które powinny być usunięte przed wprowadzeniem na rynek.

Skompletowany pakiet Enterprise Application Studio powinien skutecznie konkurować z narzędziami innych producentów, sprzedających podobne zestawy. Wszystkie firmy pracujące obecnie nad podobnymi zestawami - w tym Microsoft, Oracle, IBM - mają podobne kłopoty z integracją wielu narzędzi, co nie jest łatwym zadaniem. Każdy programista chciałby np. mieć jeden wspólny dostęp do wszystkich narzędzi, nie zaś wiele niezależnych narzędzi w jednym pakiecie.

Jeden z użytecznych aspektów nowej wersji PowerBuildera to nowe generatory komponentów. Oprócz standardowych w poprzednich wersjach generatorów komponentów PowerBuildera i C++, dodano możliwość tworzenia komponentów COM (Component Object Model, stosowany w środowisku Windows) oraz proxy komponentów JavaBean. Nowe generatory są dobrze pomyślane i działają skutecznie.

Programiści zapewne docenią włączenie do pakietu programu AppModeler do modelowania danych i tworzenia witryny WWW . Podczas testowania okazał się on bardzo przydatny do modelowania aplikacji próbnych. W PowerBuilder 6.5 dodano także rodzimy dostęp do baz danych Oracle8, rel. 8.0.3 lub wyższa. Ponadto PowerBuilder pozwala na dostęp do danych zarządzanych przez bazę DB2, działającą pod systemem operacyjnym MVS i OS/390.

W IV kw. br. ma pojawić się zestaw do rozpowszechniania aplikacji w Internecie - Web Deployment Kit. Pozwoli on na tworzenie za pomocą PowerBuildera serwerowych aplikacji WWW, korzystających z chudego klienta.

PowerBuilder zawiera również solidny zestaw narzędzi RAD do szybkiego tworzenia warstwy graficznej aplikacji. PowerBuilder 6.5 ma wiele zalet wartych poważnego rozważenia przy zakupie zestawu narzędziowego dla zespołu programistycznego.

<hr size=1 noshade>Maggie Biggs specjalizuje się w testowaniu narzędzi do opracowania aplikacji i technologiach baz danych w Centrum Testowym InfoWorld. Na podstawie wydawanego przez IDG tygodnika InfoWorld opr. mł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200