Solaris dla wszystkich?

Sun Microsystems rozważa stworzenie wersji systemu operacyjnego Solaris przeznaczonych dla procesorów Power i Itanium.

Sun Microsystems rozważa stworzenie wersji systemu operacyjnego Solaris przeznaczonych dla procesorów Power i Itanium.

Firma rozważa takie posunięcie, pomimo że procesory Power produkowane przez IBM oraz Itanium wytwarzane przez Intela konkurują z tworzonymi przez Sun procesorami UltraSPARC. Kierownictwo oczekuje, że zwiększenie liczby sprzedaży licencji Solaris ułatwi pozyskiwanie partnerów pośród producentów oprogramowania oraz pozwoli zwiększyć wpływy ze sprzedaży uaktualnień, usług i innych programów.

Plany firmy zdradził w trakcie ogłaszania wyników finansowych nowy prezes Jonathan Schwartz, który stwierdził, że plany związane z konkurencyjnymi procesorami wyróżniają jego firmę na tle innych producentów systemów operacyjnych Unix. "W odróżnieniu od IBM, który oferuje AIX wyłącznie na systemach własnej produkcji, zaczęliśmy rozważać możliwość przygotowania Solaris na procesory Power, a także Itanium. W ten sposób chcemy zwiększyć w znaczący sposób liczbę użytkowników systemu" - mówił prezes Sun podczas konferencji prasowej.

Wypowiedź J. Schwartza błyskawicznie skomentował Scott McNeally. "To nie jest ogłoszenie nowego produktu" - powiedział. Przedstawiciele Suna odmówili dalszych komentarzy na ten temat. Wypowiedzi Jonathana Schwartza nie chciały skomentować także firmy IBM i Intel.

Wielkie niezdecydowanie

Wersja Solaris przeznaczona dla systemów wykorzystujących procesory Itanium nie stanowi żadnej nowości. W roku 2001 Sun zakończył prace nad przygotowaniem takiego produktu. Niemniej, ze względu na niewielkie zainteresowanie Itanium nie został on nigdy wprowadzony na rynek. Rok później firma wstrzymała rozwój wersji Solaris na 32-bitową architekturę Intela, by jednak kilka miesięcy później - pod naporem krytyki ze strony użytkowników - wycofać się z tej decyzji. Obecnie, wnosząc z niefortunnej (czyżby?) wypowiedzi Jonathana Schwartza, firma ponownie rozważa wersję Solaris na Itanium.

O ile o Solaris dla Itanium wiadomo było od dawna, o tyle wypowiedź o ewentualnym przeniesieniu Solaris na architekturę Power stanowi dla wielu obserwatorów ogromne zaskoczenie. Analitykom z firmy Insight64 wydaje się mało prawdopodobne, by klienci IBM nabywający komputery z procesorami Power decydowali się na Solaris, mając do wyboru Linuxa lub AIX.

Chociaż Sun obiecał udostępnić Solaris w ramach licencji open source, firmie nie daje się żadnych szans, jeśli chodzi o przekonanie dużych dostawców sprzętu i oprogramowania, by zoptymalizowali swoje produkty do pracy z Solaris. Wątpliwe jest nawet to, czy zechcieliby jedynie zaoferować wsparcie techniczne dla Solaris, skoro zaangażowali się już wcześniej w optymalizację produktów oraz wsparcie finansowe i marketingowe dla platform z serii Linux.

"Solaris to produkt Sun Microsystems i dlatego prawdopodobieństwo zaangażowania IBM w optymalizowanie Solaris na platformie Power czy HP w optymalizowanie systemu na platformie Itanium jest bliskie zeru" - twierdzą analitycy z Insight64. Ich zdaniem problemem nie jest opublikowanie źródeł, ale brak niezależności dostawcy. Jonathan Schwartz przekonywał jednak, że rozmowy z Intelem w sprawie Itanium są zaawansowane. Przekonywał też, że w laboratoriach Sun działają już wersje Solaris na Itanium. Dodał, że choć z IBM sprawy nie idą tak gładko, to jednak spodziewa się, że firmy dojdą do porozumienia.

Praca u podstaw

Mimo to trudno powiedzieć, że Solaris to zjawisko ograniczające się wyłącznie do sprzętu produkowanego przez Sun Microsystems. Firma angażuje się w rozwój Solaris na platformie x86. Niedawno zawarła porozumienia z 15 nowymi partnerami OEM oraz 54 niezależnymi producentami oprogramowania. Ponad 200 systemom przyznano certyfikaty kompatybilności z Solaris. Uzyskały je m.in. produkty Dell, HP oraz... IBM.

Na razie Opteron

Pod koniec lipca br. Sun Microsystems zaprezentował 4-procesorowe serwery Sun Fire V40z wyposażone w procesory AMD Opteron. To już druga seria komputerów Sun z procesorami AMD po 2-procesorowych Sun Fire V20z wprowadzonych w kwietniu br. Firma jest też drugim znanym producentem serwerów, który wprowadził na rynek systemy czteroprocesorowe z układami Opteron - wcześniej zrobił to już Hewlett-Packard (serwery ProLiant DL 585). Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli Sun Microsystems serwery z procesorami AMD będą podstawowym elementem oferty tej firmy w segmencie komputerów klasy podstawowej na platformie x86 (Sun oferuje też sprzęt z procesorami Intel Xeon).

Przeznaczony do instalacji w stelażach, Sun Fire V40z ma wysokość 3U i zawiera układy Opteron 844 taktowane zegarem 1,3 GHz, 848 z zegarem 2,2 GHz lub model 250 z zegarem 2,4 GHz. Serwery są wyposażone w pamięć DDR1/333 MHz, jeden lub dwa dyski o pojemności 73 GB oraz preinstalowany system Solaris 9. W USA ceny serwerów zaczynają się od ok. 8,5 tys. USD za wersję z dwoma procesorami, zaś "w pełni obsadzone" 2 GB RAM - od ok. 23 tys. USD. Oprócz serwerów Sun Fire V40z Sun wprowadził w lipcu do oferty - również oparte na układach Opteron - jedno- i dwuprocesorowe stacje robocze (W1100z i W2100z).

Architektura Sun Fire V40z została opracowana przez przejętą przez Suna wiosną br. firmę projektancką Kaelia, nota bene założoną przez Andy Bechtolsheima - jednego z założycieli Sun Microsystems. Scott McNealy przyznaje, że w projektowaniu systemów x86 firma pozostała w tyle za takimi konkurentami, jak Dell, Hewlett-Packard lub IBM, ale jednocześnie wyraża przekonanie, że wykorzystanie zaawansowanych projektów opracowywanych przez Kaelia pozwoli nadrobić zaległości. (WPA).


TOP 200