Solaris dla serwerów NCR

System Solaris firmy Sun Microsystems będzie instalowany na serwerach WorldMark.

NCR i Sun Microsystems zawarły umowę licencyjną, na mocy której NCR będzie stosować system operacyjny Solaris firmy Sun na swoich serwerach WorldMark wyposażonych w procesory Intela. NCR zamierza wykorzystywać Solarisa jako podstawowy system operacyjny dla swoich serwerów pracujących na bazie procesorów Intela. Zawarte w nim 64-bitowe rozszerzenia umożliwią użytkownikom łatwiejszą migrację do systemu w pełni 64-bitowy, wtedy gdy na rynku pojawi się nowy procesor Intela – Merced.

W ramach porozumienia Sun wzbogaci kolejne wersje Solaria o niektóre technologie dostępne w Unixie opracowanym przez NCR. Jednym z głównych narzędzi Solarisa będzie NCR Hardware Manager - aplikacja ułatwiająca zarządzanie serwerami NCR, umożliwiająca konfigurację i optymalizację ich pracy (tuning).

Nowa funkcjonalność systemu Solaris, zapożyczona z Unixa NCR, będzie umieszczona głęboko w systemie, tak że zwykli użytkownicy nawet nie będą zdawali sobie sprawy z jej istnienia. „Będzie ona bardzo istotna do robienia naprawdę dużych rzeczy” - mówi Bill Eisenman, wiceprezes NCR. Solaris, obok narzędzi specyficznych dla serwerów NCR, rozszerzony zostanie bowiem o nowe usługi i możliwości: wyższą wydajność i dostępność, znane już użytkownikom NCR Unix. Na Solarisie będą też pracować nowe aplikacje, np. system zarządzania relacyjnymi bazami danych opracowany przez NCR. Choć pełna jego wersja dla Solarisa pojawi się dopiero po wprowadzeniu na rynek procesora Merced, to NCR zapowiada, że wiele spośród narzędzi Teradata przeniesionych będzie jeszcze na 32-bitową wersję Solarisa.

Najbardziej zadowolony z zawartego porozumienia wydaje się być Scott McNeally, prezes firmy Sun Microsystems: – „Jest to kolejny krok na drodze konsolidacji rynku Unixa i w tej chwili konkurujemy już wyłącznie z Windows NT Microsoftu. Liczę na to, że walkę tę wygramy.”


TOP 200