Sojusze wokół macierzy

Nawiązanie współpracy między EMC i Intelem sygnalizuje, że plotki o samodzielności Della w dziedzinie macierzy dyskowych nie są bezpodstawne. Jeśli do rozgrywki wejdzie Microsoft, będzie ciekawie.

Nawiązanie współpracy między EMC i Intelem sygnalizuje, że plotki o samodzielności Della w dziedzinie macierzy dyskowych nie są bezpodstawne. Jeśli do rozgrywki wejdzie Microsoft, będzie ciekawie.

Intel i EMC zawarły porozumienie o współpracy w rozwoju i sprzedaży systemów pamięci masowych przeznaczonych na rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Dotyczy ono przede wszystkim sprzedaży w krajach rozwijających się, takich jak Chiny i Indie, ale również w Europie Wschodniej. W światowej sieci sprzedaży Intela pojawią się pamięci masowe SSR212PP oparte na urządzeniach EMC Clariion AX150. Dzięki temu porozumieniu EMC uzyskuje więc dostęp do wyjątkowo szerokiej sieci dilerów (ok. 160 tys. firm).

Współpraca dotyczy również rozwoju nowej generacji procesorów i chipsetów intelowskich specjalnie przystosowanych do wymagań pamięci masowych. Intel liczy na zwiększenie udziałów w sprzedaży tego typu układów. Jest to kolejne porozumienie Intela z EMC, po zawartym w marcu z VMware (firmie należącej do EMC), a dotyczącym współpracy w rozwoju technologii do wirtualizacji systemów IT.

Trzeba jednak pamiętać, że na rynku rozwiązań dla pamięci masowych rosnąć będzie rola Microsoftu. Jeśli Dell, o czym plotkuje branża, zdecyduje się na rozwód z EMC i samodzielną produkcję macierzy dyskowych lub współpracę z innym producentem kontrolerów (za którymi zawsze idzie przecież oprogramowanie zarządzające), rola Microsoftu na tym rynku może wzrosnąć.

Nowe macierze EMC

Wprowadzone ostatnio przez EMC macierze Clariion AX150 i AX150i mają dwukrotnie większą pojemność w porównaniu z pierwszymi wprowadzonymi dwa lata temu urządzeniami tej klasy - Clariion AX100. Można je wyposażyć w jeden lub dwa kontrolery oraz dwa zasilacze oferujące możliwość wymiany bez przerywania pracy urządzenia. W stosunku do swoich poprzedników macierze AX150 oferują ulepszony zestaw narzędzi do zarządzania, co dla firm z segmentu MSP ma szczególne znaczenie.

Macierze Clariion AX150 są przeznaczone do instalacji w szafach stelażowych (urządzenia mają wysokość 2U) i umożliwiają instalację do 12 dysków Serial ATA o pojemnościach 250 lub 500 GB każdy. Oznacza to, że maksymalna pojemność pamięci wynosi 6 TB (minimalna konfiguracja to 750 GB). Komunikacja wewnątrz macierzy odbywa się za pośrednictwem magistrali SATA II o nominalnej przepustowości 3 Gb/s - pierwsza generacja zawierała magistralę SATA I o wydajności 1,5 Gb/s.

Na zewnątrz macierzy wyprowadzone zostały interfejsy Fibre Channel lub iSCSI (model AX150i). Macierze mogą więc pracować w sieci SAN lub też w sieci LAN jako urządzania typu NAS. Możliwe jest wykorzystanie systemów Windows, Linux, NetWare, Solaris lub VMware. Ceny EMC Clariion AX150 zaczynają się od ok. 5600 USD.

Trudne relacje w trójkącie

Pamięci Clariion AX150 będą sprzedawane nie tylko przez EMC, ale również przez jego partnerów OEM. I tu sprawa się komplikuje, bowiem przez lata głównym partnerem EMC był Dell, tymczasem ostatnio z wielką pompą dołączył do ich grona Intel, który chce wypromować macierze dla małych firm pod własną marką.

Z takiej sytuacji najbardziej zadowolona musi być EMC, która bez specjalnych inwestycji w kanały sprzedaży uzyskuje dostęp do ogromnego, rozproszonego rynku SMB na całym świecie. Mitch Breen, wiceprezes EMC, politycznie zauważa, że obecny szybki rozwój popytu na rynku MSP stwarza miejsce dla wszystkich trzech dostawców - EMC, Della i Intela. Z kolei przedstawiciele Intela podkreślają, że jeszcze przed zawarciem umowy z EMC rozmawiali na ten temat z Dellem, który nie uznał tego pomysłu za zagrożenie.

Analitycy twierdzą tymczasem, że może to być sygnał o zbliżającym się końcu współpracy między EMC i Dellem. Choć bowiem z finansowego punktu widzenia współpraca ta jest korzystna dla obu firm, od pewnego czasu pojawiają się informacje, że Dell przygotowuje się do wytwarzania i sprzedaży własnych pamięci masowych.

Microsoft do pamięci

Na rynku rozwiązań z dziedziny pamięci masowych nie da się w praktyce wiele zwojować bez współpracy z Microsoftem. Widać to wyraźnie wszędzie tam, gdzie pojawia się słowo iSCSI. Dotychczas korzystanie z sieci SAN opartej na iSCSI wymagało instalowania dodatkowego oprogramowania pochodzącego od niezależnych producentów i niewspieranego przez Microsoft lub też dodatkowych, względnie drogich kart iSCSI HBA.

Ostatnio jednak Microsoft udostępnił uniwersalne sterowniki do kart sieciowych umożliwiające serwerom z systemami Windows nie tylko korzystanie z pamięci masowych poprzez sieć iSCSI, ale też start systemu operacyjnego z nich. Sterowniki te są dostępne bezpłatnie dla producentów serwerów i sprzętu sieciowego - można je pobrać z witryny Microsoftu.

Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Przede wszystkim umożliwia łatwe uruchamianie lub rekonfigurację wielu serwerów (np. bezdyskowych serwerów kasetowych) przy wykorzystaniu tego samego obrazu systemu zapisanego w pamięci masowej. Dotychczas wymagało dostępności dodatkowych komputerów wyposażonych we własną pamięć dyskową i przeznaczonych do instalacji lub odtwarzania systemu w tego typu sprzęcie. Uniwersalne sterowniki powinny przyczynić się więc do istotnego obniżenia kosztów zarządzania w firmach, w których wykorzystywany jest jeden obraz systemu.

Jak można było przypuszczać, nowa inicjatywa Microsoftu uzyskała szerokie wsparcie ze strony producentów sprzętu. Wśród firm wspierających uniwersalne sterowniki Microsoftu są m.in.: IBM, Alacritech, ATTO Technology, Broadcom, , Cisco, Dell, Fujitsu, Fujitsu-Siemens, Hitachi, Hewlett-Packard, Lefthand Networks, QLogic, NEC, Network Appliance i Sun Microsystems. Wszystkie te firmy zapowiedziały szybkie wprowadzenie na rynek produktów wykorzystujących nowe sterowniki Microsoftu.


TOP 200