Softbank rozszerza grupę

Krakowski Sawan jest kolejną firmą, w której Softbank zamierza przejąć większościowe udziały.

Krakowski Sawan jest kolejną firmą, w której Softbank zamierza przejąć większościowe udziały.

Softbank podwyższył prognozę wyników finansowych na 1998 r. Przychód ze sprzedaży ma wynieść 160 mln zł (poprzednia ocena to 149,9 mln zł), a zysk netto - 16,2 mln zł (14,2 mln zł).

Aleksander Lesz, prezes Softbanku, od ubiegłego roku zapowiadał, że część środków uzyskanych z emisji akcji będzie przeznaczona na przejmowanie większościowych udziałów w firmach branży informatycznej. Tymczasem Softbank przesuwa swój giełdowy debiut, co nie przeszkadza jednak w kupowaniu akcji firm programistycznych. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Softbank SA podpisał listy intencyjne, dotyczące zakupu co najmniej 51% udziałów w trzech polskich firmach oferujących swoje rozwiązania na rynek bankowy. Ostatnim wyborem Softbanku jest Sawan-Softnet.

Budowa hurtowni

W ten sposób warszawska spółka zamierza utworzyć wokół siebie grupę firm działających na rynku systemów dla bankowości. Najprawdopodobniej kolejnym etapem - według przedstawicieli Softbanku - będzie zakup udziałów w spółkach zajmujących się szkoleniami i serwisem. Do tej pory firma Aleksandra Lesza poszukiwała przede wszystkim producentów rozwiązań niszowych.

Przed dwoma tygodniami Softbank zapowiedział przejęcie firm Novum Sp. z o.o. z Łomży i Saba Sp. z o.o. z Bydgoszczy, działających na rynku bankowości spółdzielczej. Krakowski Sawan-Softnet Sp. z o.o. oferuje usługi związane z budową systemów wspomagania zarządzania i hurtowni danych.

"Jest to znakomite uzupełnienie naszej oferty o rozwiązania, których nam dotąd brakowało. Widzimy, że już wkrótce rynek dla tego typu systemów będzie w Polsce rozwijał się bardzo szybko. Banki coraz bardziej zdają sobie sprawę, że poprawę efektywności można osiągnąć nie poprzez większą liczbę klientów i produktów, ale lepsze zarządzanie" - mówi Aleksander Lesz, prezes Softbank SA.

Wśród klientów Sawan-Softnetu znajdują się m.in. Narodowy Bank Polski, Bank Rozwoju Eksportu, Bank Handlowy czy Bank Przemysłowo-Handlowy. Firma jest autoryzowanym partnerem SAS Institute, producenta rozwiązań do budowy hurtowni danych. W roku ubiegłym jej przychód ze sprzedaży wyniósł 2,4 mln zł, a w tym ma wzrosnąć do 3,5 mln zł.

Nowe systemy i prognozy

Aleksander Lesz poinformował również, że w ciągu najbliższych dni Softbank zamierza podpisać umowę z angielskim Global Financial Systems na zakup wszystkich praw do systemu Diamond na rynek polski i krajów ościennych. Według zapewnień przedstawicieli spółki, w ciągu sześciu miesięcy, na bazie tego oprogramowania, powstanie scentralizowany system do wspomagania działalności banku. Przeznaczony on będzie dla średnich i małych instytucji. "Szacuję, że w Polsce jest ok. 30 potencjalnych klientów dla tego typu rozwiązania. Chcemy jednak zaoferować ten produkt także na rynkach wschodnich, głównie na Ukrainie" - mówi prezes Softbanku. Do roku 2000, jego zdaniem, 50% przychodów spółki pochodzić będzie z eksportu oprogramowania.

Najprawdopodobniej w maju br. Softbank podpisze kontrakt z drugim zachodnim producentem oprogramowania bankowego - firmą Alltel. Tym razem będzie on dotyczyć sprzedaży systemu Systematics, przeznaczonego dla dużych banków, pracującego na platformie mainframe. Alltel, o czym już wcześniej informowaliśmy, prowadzi rozmowy o sprzedaży swojego oprogramowania Grupie Pekao SA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200