Softbank poświęci więcej uwagi kontraktom w administracji

Jeszcze w tym roku przychody Softbank SA z kontraktów w administracji mają wynieść ok. 140 mln zł (80 mln zł rok wcześniej). Tym samym będą stanowić ponad 28% całkowitych przychodów firmy, które w 2001 r. mają wynieść 490 mln zł.

Jeszcze w tym roku przychody Softbank SA z kontraktów w administracji mają wynieść ok. 140 mln zł (80 mln zł rok wcześniej). Tym samym będą stanowić ponad 28% całkowitych przychodów firmy, które w 2001 r. mają wynieść 490 mln zł. Dwa największe dotychczas kontrakty w administracji były związane z usługami podwykonawczymi dla Hewlett-Packarda przy projekcie stworzenia systemu do wydawania nowych dowodów osobistych (ok. 35 mln zł) i Ministerstwa Edukacji Narodowej - budowa pracowni internetowych.

<B>Mundur i administracja</B>

W 2001 r. warszawska firma zamierza stanąć m.in. do przetargu na budowę systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Przedstawiciele Softbanku są także zainteresowani udziałem w modernizacji systemu PESEL. MSWiA zapowiada, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa systemu PESEL2. Za sektor administracji publicznej w warszawskiej firmie odpowiedzialny jest Adam Półgrabia, jej wiceprezes. Wcześniej był wiceprezesem Optimus SA i członkiem rady nadzorczej Optimus Lockheed Martin.

Zobacz również:

  • Jak wymienić używane urządzenia firmowe na zniżkę na nowy sprzęt? Sprawdź, jak działa odkup sprzętu w iMad!
  • Apple i Arm stawiają na długofalową współpracę

Softbank powołał także w styczniu br. firmę bezpieczeństwo.pl. Będzie się ona specjalizować w projektach dla służb mundurowych. Jej prezesem został Mariusz Michałek, który dotychczas pracował w Optimus SA. Wszystkie obecnie zatrudnione w tej firmie osoby to byli pracownicy nowosądeckiej spółki, którzy w Optimusie byli odpowiedzialni m.in. za projekt budowy systemu Command & Control dla policji w Łodzi. Firma bezpieczeństwo.pl będzie startować w tegorocznych przetargach na budowę kolejnych systemów dla policji.

<B>Usługi ASP</B>

Przedstawiciele Softbanku po raz pierwszy podali nazwę spółki joint venture tworzonej wspólnie z Computer Associates. Będzie to NetPower, a jej prezesem zostanie Hubert Łękawski, pracujący poprzednio w polskich oddziałach Xeroxa i ICL. NetPower już w II kwartale br. zacznie oferować usługi ASP. Firma zamierza w ten sposób udostępniać oprogramowanie bankowe, a także aplikacje Oracle'a i Microsoftu. Softbank podpisał z obiema firmami listy intencyjne, dotyczące strategicznej współpracy na polskim rynku.

"Umowa z firmą Oracle nie oznacza wstrzymania projektów, które przygotowujemy z IFS Poland. Z pewnością jednak z pozostałymi dostawcami systemów klasy ERP nie będziemy współpracować tak ściśle, jak z Oraclem. Dotyczy to tworzenia wspólnej strategii, a także współpracy działów handlowych i marketingu" - mówi Bohdan Garstecki, prezes zarządzający Softbank SA.

***

<B>Partner w Internecie</B>

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Softbank sprzedał firmie TeleDanmark Internet 51% akcji firmy Net2Net za ok. 88 mln zł. Zarządza ona sześcioma spółkami internetowymi Softbanku (IDS, Multinet, Polbox, Pik-Net Sieci Rozległe, Polska OnLine i PDI). Net2Net zmieni nazwę na Zillion, a do końca tego roku wchłonie wszystkie spółki internetowe Softbanku.

W roku 2004 firma zamierza osiągnąć obroty w wysokości 500 mln zł (33 mln zł w ub.r.), a liczbę klientów zwiększyć do 300 tys. (18 tys.). W ciągu 1,5 roku Softbank sprzeda TeleDanmark Internet za 63 mln zł kolejny pakiet 24% akcji firmy Zillion.

Obie firmy zainwestują w rozwój działalności internetowej w Polsce 200 mln zł, z czego 70-80% zostanie przeznaczone na budowę sieci szkieletowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200