Softbank podtrzymuje prognozy, redukuje zatrudnienie

Zarząd Softbank SA podtrzymał prognozy finansowe na 2001 r. Zysk netto ma wynieść 26 mln zł, przychody - 440 mln zł.

Zarząd Softbank SA podtrzymał prognozy finansowe na 2001 r. Zysk netto ma wynieść 26 mln zł, przychody - 440 mln zł.

Aleksander Lesz, prezes Softbanku, utrzymuje, że uzyskanie takiego wyniku jest realne, mimo iż w pierwszym półroczu br. zysk wyniósł zaledwie 1,4 mln zł. Aby osiągnąć wyniki finansowe na zapowiadanym poziomie, Softbank musi jeszcze zrealizować kontrakty o wartości 60 mln zł.

Na przyszły rok spółka planuje zwiększenie przychodów o ok. 20%. Zysk netto w 2002 r. ma wynieść 31 mln zł, przy przychodach 530 mln zł.

Aby zrealizować plany na ten i przyszły rok, Softbank musi przeprowadzić restrukturyzację. Do końca roku firma zwolni ok. 100 osób spośród 340 zatrudnionych. 70 osób przejdzie do spółek zależnych Softbanku. Restrukturyzacja pozwoli na zmniejszenie kosztów działalności o ok. 15 mln zł.

Szansa w administracji, niepewne banki

Według zapewnień prezesa, firma wykona założony w ub.r. plan uzyskania 120 mln zł z kontraktów w administracji publicznej. Jak się dowiedzieliśmy, Softbank jest jedną z czterech firm - obok ComArch SA, ComputerLand SA i IBM Polska - zaproszonych w ubiegłym tygodniu przez MSWiA do przetargu na budowę systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Gorzej wygląda sytuacja w sektorze bankowym. Od prawie 2 lat trwają negoc-jacje PKO BP z firmą Alltel, dotyczące wdrożenia nowego systemu bankowego Systematics. Według nieoficjalnych informacji, Softbank miałby zostać głównym integratorem w tym projekcie, którego wartość jest szacowana na ok. 2 mld zł. Prawdopodobnie umowa nie zostanie jednak podpisana za kadencji obecnej rady nadzorczej banku. Nowy rząd SLD-UP powoła zapewne nową radę, a to może zdecydować o wyborze innego dostawcy.

Czy fuzja wypali?

Niedawno Aleksander Lesz kupił za 20 mln zł ok. 800 tys. akcji Softbanku. Obecnie posiada ponad 33% akcji firmy, co zapewnia mu większą kontrolę nad spółką.

Prezes nadal "nie wyklucza współpracy" z Prokom Software, chociaż gdyńska firma zmniejszyła z 10 do 9% liczbę posiadanych akcji Softbanku. "W ostatnim czasie nasze rozmowy były mniej intensywne" - mówi Aleksander Lesz. Niewykluczone że ewentualna współpraca obu firm będzie uzależniona od rozstrzygnięcia przetargu dla PKO BP.

<hr>

Od: [email protected]

Wysłano: 29 września 2001 15:16

Do: [email protected]

Temat: Z mądrości Internetu - Poradnik inwestora

Jeśli ktoś chciałby dziś sprzedać akcje firmy telekomunikacyjnej Nortel Networks kupione przed rokiem za 1000 USD, otrzymałby za nie 72 USD. Gdyby jednak rok temu ktoś postanowił taką sumę zainwestować w piwo Budweiser, następnie wypiłby je, mógłby dzisiaj odzyskać kaucję w wysokości 79 USD (5 centów za puszkę). :))


TOP 200