Softbank będzie oferował usługi outsourcingowe

Firma podpisała z IFS Poland umowę dotyczącą oferowania usług typu ASP - @IFS. Pierwszym klientem obu firm jest Stocznia Północna w Gdańsku.

Na bazie kupionych ponad rok temu ośrodków obliczeniowych Narodowego Banku Polskiego, Softbank SA utworzył cztery centra outsourcingowe (w Gdańsku, Opolu, Rzeszowie i Zielonej Górze). Pod koniec maja br. firma podpisała z kolei umowę z IFS Poland dotyczącą udostępniania na zasadach outsourcingu systemu IFS Applications. Grupa Softbank zostanie także - drugim po Optimus SA - partnerem wdrożeniowym IFS w Polsce.

<B>Pomorze pierwsze</B>

Pierwszym klientem, który skorzysta z usługi @IFS będzie Stocznia Północna SA. Stosowny kontrakt został podpisany dwa tygodnie temu. Według zapewnień Jarosława Ogorzałka, wiceprezesa Softbank SA, stocznia zacznie korzystać z pakietu IFS już w lipcu br. Gdański oddział firmy, który powstał m.in. na bazie firmy Bankowe Systemy Informatyczne BSI, przejmie praktycznie wszystkich dotychczasowych pracowników Departamentu Informatyki Stoczni Północnej (ok. 12 osób). W samej spółce zostanie jedna osoba odpowiedzialna za kontakty z Softbankiem.

Usługa proponowana przez obydwie firmy ma umożliwić klientom dostęp do wybranych przez modułów pakietu IFS Applications. "Klient nie będzie musiał kupować sprzętu komputerowego, ani licencji systemu. Będzie płacił jedynie miesięczną opłatę. Każdy z klientów ma mieć wydzieloną, własną część bazy danych. Do niego należeć będzie także - przygotowany na jego potrzeby - zestaw parametrów zawartych w systemie" - tłumaczy Jarosław Ogorzałek. System IFS pracuje w gdańskim ośrodku na serwerach unixowych, przedstawiciele Softbanku nie wykluczają jednak jego przeniesienia na platformę komputerów mainframe.

Klient będzie mógł się połączyć z centrum outsourcingowym za pośrednictwem modemu, linii dzierżawionej lub Internetu (dostęp mają oferować spółki internetowe Grupy Softbank). Właścicielem oferowanej klientom licencji systemu IFS Applications jest Softbank. System ma zostać skonfigurowany wg opracowanej przez obie firmy metodyki, zgodnie ze standardami APICS i polskimi zasadami rachunkowości.

<B>Cena nieznana</B>

Przedstawiciele firm nie chcieli powiedzieć ile miesięcznie będą płacić klienci za usługę wynajmu aplikacji. Określili jedynie, że będzie z niższa od średniej ceny usługi typu ASP na Zachodzie szacowanej na ok. 1000 USD miesięcznie za użytkownika. Przychody Softbanku z usług outsourcingowych mają w tym roku wynieść 1-3 mln zł. Według przedstawicieli firmy, w przyszłym roku wzrosną do 10 mln zł.

Umowa z IFS nie oznacza rezygnacji ze sprzedaży rozwiązań SAP, z którym firma podpisała umowę jeszcze w 1998 r. "Negocjujemy pierwsze wspólne kontrakty" - zapewnia Jarosław Ogorzałek.

<B>***</B>

Jeszcze w tym półroczu, kierownictwo Softbanku ujawni nazwę inwestora strategicznego, który odkupi pakiet 45% akcji należący do Aleksandra Lesza, prezesa spółki. Rozmowy prowadzone są z dwiema firmami i dotyczą uzgodnienia wspólnej strategii rozwoju Softbanku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200