Snap Server jest tańszy od tradycyjnych serwerów

Quantum wprowadził na polski rynek dedykowany serwer pamięci masowej Quantum Snap Server 4100. Jego podstawową zaletą w porównaniu z tradycyjnymi serwerami jest znacznie niższy koszt (również w związku z tym, że nie ma potrzeby zakupu licencji na system operacyjny i licencji klienckich), łatwość konfigurowania i zarządzania oraz duża wydajność pracy porównywalna z wydajnością tradycyjnych serwerów plików (szczególnie przy pracy z dużą liczbą klientów sieciowych).

Snap Server 4100 jest dostarczany w dwóch wersjach (obydwie w standardowej obudowie o wysokości 1U, przeznaczonej do szafy przemysłowej), wyposażonych odpowiednio w dyski twarde o pojemności: 120 i 240 GB. Mogą być one skonfigurowane z wykorzystaniem RAID 0, 1, 5 lub JBOD. Snap 4100 ma gniazdo sieciowe 10/100 Mb/s.

Konfiguracja urządzenia sprowadza się do jego wpięcia do sieci i włączenia. Procedura inicjalizacyjna trwa ok. 1,5 min. W tym czasie urządzenie uruchamia swój system operacyjny, a także pobiera z sieci konfigurację IP (o ile dostępny jest w niej serwer DHCP). W początkowej konfiguracji aktywne są wszystkie protokoły sieciowe obsługiwane przez urządzenie (IP, NetBEUI, IPX, NFS, AppleTalk), co ułatwia odnalezienie urządzenia w dowolnej sieci, np. w Otoczeniu sieciowym systemu Windows. Administrator może konfigurować urządzenie na dwa sposoby: za pośrednictwem dostarczonej aplikacji klienckiej lub poprzez przeglądarkę WWW.

Za pośrednictwem interfejsu administracyjnego możliwe jest nadawanie praw dostępu do poszczególnych kata-logów znajdujących się na dysku Snap Servera 4100 . Istotną zaletą Snap 4100 jest możliwość integracji jego systemu praw dostępu do folderów z bezpieczeństwem domeny Windows NT 4.0. Wystarczy, że administrator wpisze na stałe do konfiguracji urządzenia dowolnego użytkownika domenowego (nawet nie administratora), by stało się możliwe przydzielanie praw dostępu do folderów użytkownikom domeny bez konieczności zakładania dla nich oddzielnych identyfikatorów i haseł na serwerze plików Snap. Analogicznie można zintegrować urządzenie z systemem katalogowym NetWare Bindery.

Wraz z urządzeniem jest dostarczane oprogramowanie Datakeeper Snap Edition, które po zainstalowaniu na stacjach roboczych umożliwia automatyczne tworzenie kopii bezpieczeństwa, przechowywanych na nich plików na serwerze Snap.

Cena Snap Server 4100 jest znacząco niższa od kosztu tradycyjnego serwera plikowego, pracującego pod kontrolą Windows NT lub NetWare. W ich przypadku trzeba również zapłacić za licencję na serwerowy system operacyjny i licencje klienckie, a także uwzględnić wyższy koszt administracji.


TOP 200