Smutne święta producentów PC?

Według wstępnych szacunków Gartnera, światowa sprzedaż komputerów w IV kw. sięgnie 51,9 mln sztuk. Oznacza to wzrost o 10,1 proc. w ujęciu rocznym. Sprzedaż napędzają przede wszystkim zakupy w segmencie korporacyjnym, bowiem wygląda na to, że użytkownicy domowi w poszukiwaniu rozrywki zamiast peceta wolą kupować zaawansowaną elektronikę użytkową.

Z analiz firmy iSuppli, wynika, że w całym roku 2004 producenci komputerów sprzedadzą 191 mln sztuk - o 13,4 proc. więcej niż rok temu. Ze względu na konkurencję cenową wartość rynku wzrośnie jednak tylko do 132,8 mld USD czyli o 12 proc. z 118,6 mld USD w 2003 r. W porównaniu do czerwcowej prognozy iSuppli obniżyła szacunki wartości rynku o 1,7 proc.

W związku z tym, całoroczna prognoza Gartnera zakłada, że w 2004 dostawy PC sięgną 182 mln szt, co oznacza wzrost o 11,4 proc. Poprzednie szacunki mówiły o wzroście na poziomie 13 proc.

W sierpniu Gartner chłodził prognozę podając, w tym roku na rynek trafi 185 milionów komputerów osobistych - o 12,6 proc. więcej niż w 2003.

Jeśli popyt w sektorze korporacyjnym utrzyma się, spełnią się szacunki firmy analitycznej na temat ilości wymienianych jednostek w 2004 r. Gartner przewiduje, że nawet 100 mln komputerów zostanie zastąpionych nowszymi modelami do końca br.

Według specjalistów z Gartnera trzeci kwartał nieco rozczarował - sprzedaż komputerów w ujęciu ilościowym wzrosła o 9,7 proc. Na dynamice wzrostu zaważyły wyniki z rynku amerykańskiego. Popyt w USA okazał się jednak nieco mniejszy od oczekiwanego. Według danych firmy w skali globalnej producenci dostarczyli na rynek w III kw. ok. 46,9 mln PC.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200