Smartfony podbijają świat. Szczególnie te najtańsze

Analitycy IDC ogłosili, że po raz pierwszy w historii, w ciągu roku do sklepów na całym świecie trafi miliard smartfonów. Oczywiście rośnie także ich sprzedaż.

Smartfony podbijają świat. Szczególnie te najtańsze

Nokia Lumia 520

To będzie dobry rok dla producentów smartfonów i klasycznych telefonów komórkowych, przewidują analitycy IDC. Ich zdaniem, do sklepów na całym świecie, w tym roku dostarczone zostanie 1,8 mld telefonów komórkowych. Miliard z nich będzie smartfonami (40% wzrost w stosunku do ubiegłego roku). Magiczną barierę miliarda dostarczonych urządzeń uda się przekroczyć po raz pierwszy w historii. IDC przewiduje również, że wzrost sprzedaży telefonów komórkowych powinien w tym roku sięgnąć 7,3%. Największy wpływ na poprawę stanu rzeczy ma mieć sprzedaż tańszych smartfonów (kosztujących mniej niż 200 dolarów) na rynkach wschodzących.

Dwa lata temu, światowy rynek smartfonów po raz pierwszy flirtował z dostarczeniem pół miliarda jednostek w ciągu roku. Podwojenie tej liczby w ciągu dwóch lat podkreśla wszechobecność smartfonów. Te urządzenia stały się po prostu niezbędne dla konsumentów” – mówił Ramon Llamas, analityk IDC.

Zobacz również:

Warto zwrócić uwagę także na inną prognozę IDC. Analitycy firmy uważają, że do roku 2017, smartfony wyprą z rynku klasyczne telefony komórkowe. Przynajmniej w krajach rozwiniętych. Na czele używanych systemów operacyjnych stać mają Android oraz iOS. Jeszcze w tym roku, system operacyjny Google ma mieć 75,3% udziału rynkowego w sprzedawanych smartfonach. Na fotelu lidera sprzedaży takich urządzeń pozostać ma Samsung. Drugi najbardziej popularny system operacyjny – iOS – w tym roku posiadać ma 16,9% udziału w rynku. Na kolejnych pozycjach mają się znaleźć Windows Phone (3,9%) oraz BlackBerry OS (2,7%).

Z prognoz IDC wynika ponadto, że popularność Windows Phone wśród producentów smartfonów znacznie zmaleje w wyniku przejęcia Nokii przez Microsoft. Druga z wymienionych firm powinna zdaniem analityków nastawić się na produkcję tańszych urządzeń mogących podbić rynki wschodzące.


TOP 200