Smartfony odzyskują pliki usunięte z chmurowych magazynów danych

Okazuje się, że pliki (dokumenty Word, PDF, zdjęcia i inne zasoby) usunięte z chmurowych magazynów danych (takich jak Box, Dropbox i SugarSync) można w stosunkowo łatwy sposób odzyskiwać, posługując się smartfonami iPhone i mobilnymi urządzeniami Android. Odkrycia takiego dokonali naukowcy z University of Glasgow.

Wyniki ich badań (opublikowane w dokumencie "Using Smartphones as a Proxy for Forensic Evidence contained in Cloud Storage") dowodzą, z jaką ostrożnością firmy powinny wdrażać aplikacje bazujące na środowisku BYOD czy korzystające z usług chmur obliczeniowych.

Naukowcy zgromadzili najpierw na komputerze PC pracującym pod kontrolą systemu Windows 7 ponad 20 plików mających różne rozszerzenia (MP3, MP4,JPG, DOCX i PDF), a następnie zmagazynowali je w chmurach Box, Dropbox i SugarSync i zsynchronizowali ze swoimi mobilnymi urządzeniami.

Zobacz również:

  • Chmura 2022. Strategia, wyzwania i bariery – badanie redakcyjne Computerworld
  • Chmura kosztuje za dużo? Wiele firm przekracza wydatki
  • Menadżer haseł - jaki program warto wybrać i na co zwrócić uwagę

Używając tych urządzeń, pliki te były wtedy na różne sposoby przetwarzane w trybie online (usuwane albo modyfikowane i ponownie zapisywane w chmurach), po czym naukowcy uruchomili na testowanych urządzeniach narzędzia (używane głównie w kryminalistyce do zwalczania przestępczości), które są wykorzystywane do wyodrębniania ze zrzutów pamięci poszczególnych plików, metadanych czy artefaktów.

Wtedy okazało się, że smartfon HTC Desire jest w stanie odzyskać usunięte wcześniej pliki. Były to zasoby przechowywane w chmurach Dropbox (9 odzyskanych plików), Box (15 plików) i SugarSync (11 plików). Posługując się narzędziami uruchomionymi na smartfonie iPhone, naukowcom udało się odzyskać siedem plików usuniętych z chmury Dropbox, piętnaście plików usuniętych z chmury SugarSync i pięć usuniętych z chmury Box.

Ciekawe jest też to, że niektóre typy plików udawało się odzyskiwać dużo częściej niż inne typu. Do tej pierwszej grupy należą np. pliki graficzne JPEG, a do drugiej pliki mp3 i mp4. Kolejne spostrzeżenie - smartfon HTC Desire odzyskiwał dużo więcej pików z chmury Box niż z dwóch pozostałych chmur (Dropbox i SugarSync). Prawidłowości takiej nie odnotowano w przypadku smartfonu iPhone.

Naukowcy mogli też odzyskiwać metadane i odkryli, że pewne działania użytkowników dotyczące określonych typów plików decydują o tym, czy mogą być one odzyskane czy też nie. I tak np. jeśli plik był przeglądany na smartfonie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie można go odzyskać, ale pod warunkiem nie został w ogóle usunięty lub że użytkownik nie wyzerował bufora na dane używanego przez aplikację.

I jeszcze słów kilka o systemach operacyjnych. Naukowcy wybierali mobilne urządzenia pracujące pod kontrolą takich wersji systemów operacyjnych iOS i Android, które wspierają aplikacje korzystające z usług danej chmury. W przypadku chmury Dropbox były to systemy iOS 1.4.7 i Android 2.1.3), w przypadku chmury Box systemy iOS 2.7.1 i Android 1.6.7), a w przypadku chmury SugarSync systemy iOS 3.0 i Android 3.6.

Według naukowców sprawa wymaga dalszych badań. Należałoby np. sprawdzić jak zachowują się inne usługi chmurowe, najnowsze wersje systemów Android i iOS oraz powtórzyć badania z użyciem systemów Windows Phone oraz BlackBerry. Na pewno w przyszłości trzeba by też przetestować jak w takich sytuacjach zachowują się tablety.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200