Smartfony i tablety zamiast PC

Boom na tablety

Smartfony i tablety zamiast PC

Nokia wycofuje sie z Symbiana

Nie da się ukryć, że rozwojowi rynku tabletów nadała tempo ubiegłoroczna premiera iPada. Apple odniósł marketingowy sukces i musiał opóźnić premierę tego urządzenia poza granicami USA, co wynikało z kłopotów z zaspokojeniem popytu na rodzimym rynku. W miarę upływu czasu coraz większą jednak rolę odgrywały tablety pod kontrolą systemu Android (głównie za sprawą Samsung Galaxy Tab). Warto zaznaczyć pojawiające się w 2010 r. duże ilości tanich chińskich tabletów (ok. 400 zł), które - jak za swoją cenę - oferowały całkiem sporo. Wśród oczekiwanych tegorocznych premier należy wymienić BlackBerry Playbook (opartego na systemie operacyjnym QNX) czy Motoroli Xoom (pracującego pod systemem Android 3.0). Również w tym roku powinna pojawić się druga odsłona iPada.

Smartfony i tablety zamiast PC

Motorola Xoom ma być pierwszym tabletem z Androidem 3.0, który pojawi się na rynku

Chociaż wiele osób postrzega tablety jako multimedialne zabawki o niezbyt dużej mocy obliczeniowej i niespecjalnie nadające się do czegoś innego poza rozrywką, przeglądaniem internetu czy czytaniem elektronicznych książek, to jednak zdaniem analityków zainteresowanie tymi urządzeniami jako narzędziem pracy będzie w najbliższych latach rosło. Warto dodać, że swój tablet do zastosowań biznesowych zapowiada Cisco. Urządzenie o nazwie Cius (wymawiane jako "see-us" = "zobacz nas") ma być wkrótce dostępne. Dell z kolei planuje w tym roku premierę tabletu pracującego pod Windows 7, a adresowanego m.in. do sektora finansowego i opieki zdrowotnej. W planach producenta jest też 10-calowy tablet pracujący pod systemem Android.

Stefan Pongratz

Analityk finansowy w Dell’Oro

GroupWzrost popularności urządzeń, takich jak smartfony czy tablety będzie w najbliższych latach stanowił poważne wyzwanie dla operatorów. Rosnące wciąż zapotrzebowanie na dane przesyłane przez sieci mobilne będzie wymagało od operatorów dalszych inwestycji w sieci 3/3,5G w latach 2010-2015. Chociaż zaobserwowaliśmy kilka udanych wdrożeń LTE i oczekujemy silnego wzrostu przychodów z tej technologii, to naszym zdaniem, większość ruchu w najbliższych latach przeniosą jednak sieci WCDMA. Co więcej przewidujemy systematyczne doinwestowywanie sieci 2G na szybko rozwijających się rynkach, takich jak Chiny czy Indie, związane z utrzymaniem ogromnej już istniejącej infrastruktury.Jak wynika z ostatniego raportu firmy Dell’Oro Group, rynek urządzeń związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną powróci do wzrostów po dwucyfrowym spadku w 2009 r. i jednocyfrowym w 2010 r. Zgodnie z oczekiwaniami analityków tej firmy, rynek infrastruktury mobilnej wzrośnie z 34 do 42 mld w 2015 r. Oczekiwane przychody z WCDMA wzrosną z 16 mld USD w 2010 r. - do 30 mld USD w 2015 r., zaś przychody z LTE wzrosną z 350 mln do 7,7 mld USD w roku 2015.


TOP 200