Smartfony groźniejsze niż notebooki?

Nowoczesne, zaawansowane telefony komórkowe mogą stanowić większe zagrożenie dla bezpieczeństwa firmowych danych niż komputery przenośne lub wymienne nośniki danych - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Credant Technologies. Główne zagrożenie związane z smartfonami polega na tym, że użytkownicy nie dbają o ich bezpieczeństwo - mimo, iż często przechowują w ich pamięci cenne informacje.

Raport przygotowany został na podstawie ankiet, wypełnionych przez 300 szefów i pracowników działów IT amerykańskich firm. 94% z nich stwierdziło, że postrzegają smartfony jako urządzenia stanowiące zagrożenie dla poufności firmowych danych (88% za takie zagrożenie uważa również korzystanie z wymiennych nośników danych - pendrive'ów itp.).

Zdaniem specjalistów, główne zagrożenie związane ze smartfonami polega na tym, ze użytkownicy bardzo rzadko korzystają z haseł do zabezpieczania poufnych danych (plików, e-maili itp.) zapisywanych w ich pamięci. Ale to nie wszystko - z ankiet wynika też, że 90% użytkowników smartfonów i urządzeń PDA korzysta z jakiejś formy zdalnego dostępu do firmowej infrastruktury informatycznej. A to oznacza, że urządzenia takie mogą - w przypadku przejęcia przez przestępcę - stać się "tylną furtką" do firmowej sieci.

Przedstawiciele Credant Technologies zwracają też uwagę, że smartfon zdecydowanie łatwiej ukraść niż np. notebooka - a to sprawia, że dane zapisane w ich pamięci są częściej przejmowane przez przestępców.


TOP 200