Smartfony: Samsung rośnie, Apple maleje

Koreański koncern Samsung Electronics w trzecim kwartale bieżącego roku sprzedał na całym świecie ponad 88 mln smartfonów (czyli o 55% więcej niż rok wcześniej). W tym samym czasie Apple sprzedał 33,8 mln iPhone'ów – donosi firma analityczna Strategy Analytics. 

Oznacza to, że udział Samsunga w rynku smartfonów wynosił w Q3 ok. 35% - to najlepszy w historii wynik Koreańczyków. Apple również odnotował wzrost sprzedaży w porównaniu z trzecim kwartałem 2012 r. (rok temu sprzedał 26,9 mln urządzeń), ale mimo to ogólny udział firmy w tym rynku spadł (z 15,6 do 13,4%). Warto odnotować, że do wyników Apple wliczono fantastyczną sprzedaż iPhone'ów 5S oraz 5C (w ciągu zaledwie 3 dni po premierze sprzedano ponad 9 mln tych urządzeń).

Analitycy zwracają uwagę, że na razie nie sprawdziła się więc nowa taktyka Apple'a, polegająca na zaoferowaniu dwóch wersji iPhone'a – tańszej i droższej. Niewykluczone jednak, że w czwartym kwartale firma znacząco poprawi swoje wyniki – specjaliści ze Strategy Analytics zwracają uwagę, że w okresie przedświątecznym można spodziewać się ogromnego zainteresowania modelem 5S.

Zobacz również:

  • Android Auto i Apple CarPlay zdominowały rynek
  • Apple zarobi miliony na aplikacji ChatGPT na iOS
  • Samsung aktualizuje smartfony, które formalnie utraciły wsparcie

Co ciekawe, na trzecim miejscu listy największych producentów smartfonów pojawił się chiński koncern Huawei Technologies, który ostatnim roku zdołał o blisko 20% powiększyć swój udział w rynku. Czwarte miejsce zestawienia zajęła firma LG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200