Smartfony Android będą ostrzegać przed trzęsieniem ziemi

Google opracował rozwiązanie zamieniające smartfony Android w mobilne sejsmografy, które mogą ostrzec osoby zamieszkujące tereny na których występują trzęsienia ziemi, że zagraża im taka katastrofa.

Android

Biorąc pod uwagę fakt, że na całym świecie smartfony Android posiada kilka miliardów użytkowników, system takiego wczesnego ostrzegania przez tym strasznym zagrożeniem może ocalić życie wielu istnień ludzkich.

Jak nietrudno się domyśleć, smartfony mogą wykrywać delikatne ruchy skorupy ziemskiej – które mogą świadczyć o zbliżającym się trzęsieniu ziemi - dzięki temu, że zawierają akcelerometr. Normalnie są one wykorzystywane do wykrywania pozycji w jakiej smartfon znajduje się. Są jednak też w stanie rejestrować pochodzące z zewnątrz wibracje, które mogą być zapowiedzią zbliżającego się trzęsienia ziemi.

Zobacz również:

Google doszedł do wniosku, że może zbudować sieć składającą się z dowolnej liczy smartfonów wyposażonych w specjalną aplikację, która w momencie stwierdzenia iż akcelerometr wykrył niepokojące wibracje, informuje o tym fakcie centralę, czyli specjalny serwer.

Jeśli wszystkie zbierane przez serwer dane mogą po ich dogłębnym przeanalizowaniu świadczyć o tym, że istnieje realne niebezpieczeństwo wystąpienia na danym terenie trzęsienia ziemi, generuje on natychmiast stosowne ostrzeżenie i rozsyła je do użytkowników smartfonów.

Google zamierza uruchomić taki system wczesnego ostrzegania przez ewentualnością wystąpienia trzęsienia ziemi najpierw w Kalifornii, a w przyszłości objąć nim kolejne stany, jak również te regiony na całym świecie, gdzie zjawisko takie występuje.


TOP 200