Smartfon P40 wejdzie na rynek w marcu przyszłego roku i nie będzie oferować żadnych usług Google

Jest już prawie pewne iż kolejny flagowy smartfon firmy Huawei, który ma stawić czoła podobnym urządzeniom Apple, wejdzie na rynek w marcu przyszłego roku i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie będzie oferować żadnych usług Google. Mowa o urządzeniu noszącym nazwę P40.

Tak można przynajmniej wywnioskować z ostatniego wywiadu jaki Richard Yu (jeden z szefów Huawei) udzielił francuskiemu serwisowi Frandroid. Twierdzi on, że smartfon P40 zostanie oficjalnie zaprezentowany w marcu przyszłego roku podczas firmowej konferencji odbywające się w Paryżu.

Co ciekawe Richard Yu nie twierdzi wprost, że smartfon P40 nie będzie oferować usług Google, ale iż będzie obsługiwać podobne usługi opracowane przez Huawei (Huawei Mobile Services). Może to przypadek, a może pewna asekuracja wynikająca z faktu, że sprawa nie jest do końca przesądzona.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Huawei P60 Pro ma świetny aparat i... za dużo ograniczeń
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Chociaż system Android jest dostarczany producentom urządzeń mobilnych za darmo, to warto pamiętać o tym iż uiszczają oni dodatkową opłatę za to, że instalują od razu na swoich urządzeniach warstwę Google Mobile Services. Warto też pamiętać iż najpopularniejsze telefony z systemem Androidem są wyposażane w dodatkowe oprogramowanie Google, takie jak Gmail, YouTube, czy Mapy.

Właśnie ta licencjonowana, pełna wersja systemu Android razem z towarzyszącymi mu usługami Google jest niedostępna od maja tego firmie Huawei. Stało się tak za sprawą embarga nałożonego na tę firmę przez rząd USA. Dlatego właśnie we wrześniu Huawei wprowadził na rynek swój pierwszy wysokiej klasy smartfon z systemem Android, w którym nie znajdziemy śladu usług opracowanych przez Google.

Huawei pracuje jednocześnie nad własnym systemem zarządzającym smartfonami, noszącym nazwę Harmony OS. Jednak zapowiadany smartfon P40 będzie dalej pracować pod kontrolą systemu Android, co oznacza iż system Harmony OS pojawi się zapewne w jednym z kolejnych smartfonów tej firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200