Smartfon Huawei Mate 30 bez usług Google

Firma Huawei zaprezentowała wczoraj w Niemczech (w Monachium) swój nowy flagowy smartfon Mate 30 wspierający sieci 5G, który w jej zamyśle miał konkurować na rynku z takimi rozwiązaniami, jak iPhone 11 (Apple) czy Pixel (Google).

Stało się dlatego, ponieważ chińska firma znalazła się na czarnej liście sporządzonej przez amerykańską administracje i Google nie może jej dalej wydawać licencji na instalowanie w produkowanych przez nią smartfonach swoich aplikacji i usług.

Oznacza to, że Mate 30 nie będzie oferować podstawowej usługi Google, jaką jest Play Store. Jego użytkownicy zostaną więc pozbawieni możliwości pobierania z tego sklepu dziesiątek tysięcy aplikacji Android, co właściwie przesądza o tym, że stoi na przegranej pozycji.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Huawei P60 Pro ma świetny aparat i... za dużo ograniczeń
  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery

Smartfonem zarządza oprogramowanie EMUI 10 – system operacyjny bazujący na kodzie Androida 10. Jego użytkownicy mają do dyspozycji firmową usługę, której Huawei nadał nazwę Huawei Mobile Services. Zapewnia ona dostęp do galerii zdjęć, oferuje przeglądarkę internetową oraz sklep z aplikacjami noszący nazwę Huawei AppGallery.

Podczas prezentacji smartfonu jego projektanci zaapelowali do deweloperów, aby zaczęli tworzyć własne aplikacje i umieszczać je w tym sklepie. Huawei ma nadzieję, że stworzy w ten sposób własny ekosystem wspierający jego nową mobilną platformę.

I na koniec słowo o cenach smartfona. Mate 30 kosztuje w wersji podstawowej 799 euro, a za wersję Mate 30 Pro zapłacimy 1099 euro.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200