Słoneczne natarcie

Sun Microsystems zamierza zmniejszyć udziały EMC w rynku rozwiązań pamięci masowych.

Sun Microsystems zamierza zmniejszyć udziały EMC w rynku rozwiązań pamięci masowych.

Po wprowadzeniu na rynek w sierpniu ub.r. wysoko wydajnej macierzy Sun Stor-Edge 9900, opracowanej wspólnie z Hitachi, obecnie Sun Microsystems wprowadza dla niej dwukrotnie pojemniejsze dyski 181 GB oraz dwie nowe linie urządzeń klasy midrange: StorEdge 3900 i 6900. Konsoliduje ponadto ok. 70 oferowanych dotychczas aplikacji do zarządzania pamięciami masowymi do zaledwie czterech pakietów: Resource Management Suite, Utilization Suite, Performance Suite i Availability Suite.

Wszystkie te działania mają na celu umocnienie pozycji Suna kosztem firmy EMC, której 43% sprzedanych macierzy współpracuje właśnie z serwerami Suna. Sun chce przekonać klientów, że lepiej i taniej jest zaopatrywać się w serwery i pamięci masowe u jednego dostawcy.

Bezpośrednia konkurencja EMC

Nowe urządzenia StorEdge 3900 i 6900 to w rzeczywistości produkty stanowiące wynik integracji kilku dostępnych już wcześniej rozwiązań, które są oferowane jako kompletny produkt SAN. Ich podstawowym elementem są znane już użytkownikom Suna macierze T3 (działające w parach). Ponadto na każde z rozwiązań składają się: para przełączników Fibre Channel, centralny kontroler nazywany Service Processor (standardowa maszyna z linii Netra) oraz koncentrator Ethernet, pełniący funkcję wewnętrznej magistrali komunikacyjnej między kontrolerem a macierzami.

W zależności od konfiguracji urządzenia linii 3900 skalują się do obsługi 5,2 TB (model 3910) lub 11,9 TB (model 3960) danych. W pierwszym wariancie rozwiązanie mieści się w jednej szafie przemysłowej i zawiera do 8 macierzy T3 (minimum to dwie) i dwa 8-portowe przełączniki FC. Model 3960 mieści się w dwóch szafach przemysłowych i zawiera do 18 macierzy T3, dwa koncentratory Ethernet i dwa 16-portowe przełączniki FC. Ograniczeniem macierzy linii 3900 są jednak małe możliwości definiowania LUN-ów, czyli w pełni niezależnych z punktu widzenia użytkownika i serwerów wolumenów logicznych. Pojedyncza macierz T3 obsługuje zaledwie dwa LUN-y.

Dla użytkowników wymagających bardziej zaawansowanych możliwości konfiguracyjnych przeznaczone są rozwiązania linii StorEdge 6900. Tu również są oferowane 2 modele: 6910 skalujący się do obsługi 3,9 TB powierzchni dyskowej i 6960 obsługujący do 10,6 TB danych. Tym, co odróżnia je od linii 3900, jest moduł Storage Virtualization Engine (SVE) licencjonowany od firmy Vicom Systems i umożliwiający obsługę do 512 LUN-ów (gdy SVE funkcjonują w konfiguracji zdublowanej).

Najtańszy model Sun StorEdge 3910, wyposażony w dwa 8-portowe przełączniki FC i 2 macierze T3 (po 9 dysków 36 GB każdy), kosztuje w Polsce 106 500 euro.

Analiza przydatności pamięci masowych

Sun oferuje również trójpoziomowe usługi analizy kosztów eksploatacji systemów pamięci masowych. Najprostsza z nich trwa jeden dzień, po którym klient otrzymuje wynik analizy z informacją, gdzie są ukryte potencjalne oszczędności. Analiza bardziej zaawansowana trwa oko- ło tygodnia. Polega na zainstalowaniu u klienta oprogramowania Resource Management Suite, które analizuje obecny stan i dynamikę zmian danych oraz prognozuje, jak będzie ona wyglądać w przyszłości. Najbardziej zaawansowana analiza trwa od kilku do kilkunastu tygodni i jest przeprowadzana przez analityków Gartner Group, współpracujących z technikami Suna.

My też kochamy pingwina

Ed Zander, kierujący Sun Microsystems, niespodziewanie zapowiedział wprowadzenie na rynek nisko wydajnych serwerów opartych na architekturze x86 i przeznaczonych do pracy pod kontrolą Linuxa. Jest to spektakularny zwrot w strategii firmy, która dotychczas koncentrowała się wyłącznie na produkcji własnych procesorów UltraSPARC, wykorzystujących je serwerów i stacji roboczych oraz systemu operacyjnego Solaris.

Prezes Suna zapowiedział również, że środowisko Gnome 2.0 stanie się podstawowym interfejsem graficznym Solarisa. Firma przystosuje platformę UltraSPARC do uruchamiania Linuxa, opracuje dla niego implementację architektury SunOne, a także będzie udostępniać więcej kodu źródłowego środowisku programistów tworzących darmowego Unixa.

Terminy, ceny i dokładne zapowiedzi konkretnych produktów i działań mają być ogłoszone w najbliższych tygodniach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200